Kontakt

Základní škola a mateřská škola Český Těšín Pod Zvonek, příspěvková organizace
Pod Zvonek 1835/28 
737 01 Český Těšín

tel. : 552 322 101
e-mail : info@podzvonek.cz

IČ: 48004693, DIČ: CZ48004693

datová schránka: ID msexkkh

 

Aktivity


Těšínsko (8. ročníky)

Projekt Těšínsko – Zima

V prosinci jsme my, žáci osmých tříd, pokračovali s prezentací projektu o Těšínsku. Navázali jsme tak na listopadovou prezentaci deváťáků o místě, kde žijeme.

Tentokrát jsme se dozvěděli něco o tom, jak vzniklo Těšínsko, jaké jsou zde tradice, festivaly nebo například jak se slavily Vánoce. Zajímavostí také rovněž bylo, jak se lidé oblékali, co dělali v zimě ve volném čase, co vařili či jaké dny zimy považovali za významné.

Nejen, že jsme zjistili pro nás nové a jistě pozoruhodné informace, ale také jsme zhlédli spoustu fotek a viděli krátké video, které bylo hezkým zpestřením prezentace.

Doufáme, že bylo vidět, že jsme se na projekt pečlivě připravili a snažili se jej pěkně prezentovat. Než jsme se rozešli do svých tříd, zazpívali jsme společně koledu.

Už teď se těšíme na jarní období, kdy s projektem budou pokračovat žáci sedmých ročníků.

Žáci 8. A a 8. B


Tematický den Zemědělské plodiny v 5. A a 5. B

Tento den byl úžasný. Přinesli jsme si do školy různé zemědělské plodiny, které se pěstují na polích pro naši obživu – brambory, červenou řepu, také kořenovou zeleninu, cibuli, česnek a pórek.
Povídali jsme si o nich a řešili matematické příklady.

Avšak nejlepší ze všeho bylo to, že jsme si z donesených surovin sami vyrobili zdravou šťávu. Odšťavňovali jsme červenou řepu s mrkví a přidali jsme i trochu celeru. Šťáva byla výborná a chutnala téměř všem.
Navíc jsme ještě v rámci zdravého mlsání rozkrájeli a dali sušit jablíčka. To bude také dobrota.

Tematický den se opravdu vydařil.

Žáci 5. A, B

Fotogalerie

 

 


Zemědělské plodiny - tematický den 5. C

Chvála červené řepě. Že je červená řepa zdravá, to už říkaly naše babičky. My jsme si připravili červenou řepu trochu jinak, než ji známe ze školní jídelny. Upekli jsme ji v troubě. K upečené řepě jsme si dali zakysanou smetanu a většině z nás netradiční úprava chutnala.
Vyzkoušeli jsme si z brambor vyrobit bramborový škrob, což je velmi jednoduché. V matematice jsme se seznámili s pojmem hektarový výnos a vypočítali jsme, kolik tun brambor letos pěstitelé v České republice sklidili. Den s červenou řepou a bramborami nám rychle utekl.
Žáci 5. C

Fotogalerie 


Jablíčkový pátek v 1. C

JABLKO
latinsky pupillam, anglicky apple,francouzsky pomme nebo německy Apfel

V pátek 28.11.2014 jsme si do školy vzali jablíčka. I když patří ve střední Evropě mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější druh ovoce, málo lidí si uvědomí, že konzumace jednoho jablka denně údajně stačí pro udržení dobrého zdraví.

Pozorovali a porovnávali jsme barvu, tvar, vúni jablíček. Kreslili jádřinec, zpívali písníčky, počítali je...
Dokonce byla i pohádka: Červík Pepík.

1. C a Libuše Zdráhalová

Fotogalerie


Jablíčkový den v 1.A

V rámci jablíčkového dne si povykládali o tom, jak jsou zdravá.

Potom jsme jablíčka počítali, malovali a dokonce jsme se naučili počítat jablíčka anglicky.

Nakonec jsme si z nich udělali výbornou šťávu.

žáci 1. A

Fotogalerie

 


Těšínsko

Žáci 2. stupně v letošním školním pracují na projektu Těšínsko. Cílem tohoto projektu je blíže poznat místo, kde žijeme. Zajímá nás, jak lidé na Těšínsku žili, co dělali, jedli a co si oblékali. Toto pak porovnáváme s životem
v současnosti. Zabýváme se tradicemi, významnými dny a státními svátky. 

Celý projekt je rozdělen na 4 části podle ročních období. Jako první se nám představili žáci devátého ročníku, kteří měli na starost podzim. Blíže nás seznámili s tím, kde se vlastně Těšínsko nachází a které obce sem patří.
Mohli jsme vidět památné stromy, malebná místa našich Beskyd a kulturní památky, které se v našem okolí nachází. Žáci si pro nás připravili spoustu krásných fotek a velice nás zaujala videa z akcí pořádaných na Těšínsku. 

Těšíme se na druhé pokračování našeho projektu, v prosinci nás žáci osmého ročníku blíže seznámí se zimou
a hlavně s Vánocemi. 

Adriana Špirková

Fotogalerie


Tematický den Ovoce v 2. A

V úterý jsme začali sušit jablka. S krájením a přípravou nám pomohli žáci šestého ročníku. Tímto jim moc děkujeme. Krásně to u nás ve třídě vonělo až do čtvrtka, kdy jsme si dali chutnou svačinku. V pátek 14. 11. 2014 proběhl tematický den Ovoce. Nejdřív jsme řešili úkoly v pracovním listu, luštili jsme přesmyčky a hádali hádanky. Potom jsme si připravili v naší kuchyňce ovocný salát. Vše jsme ukončili výtvarným ztvárněním mísy plné ovoce.

Fotogalerie

žáci 2. A


Tematický den OVOCE v 2.B

Dnes jsme si všichni donesli různé druhy ovoce, abychom  si celý den o něm mohli povídat i ochutnávat. Pak jsme ho také krájeli a sušili v nové školní sušičce.. Ještě se těšíme, že si zítra pochutnáme na usušených křížalách stejně tak,  jako jsme si pochutnali na ovocné šťávě ve čtvrtek.

Žáci 2. B

Fotogalerie

Ovoce


Tematický den OBILNINY ve 4. A a 4. B

Bulgur, kukus, jáhly jsou jídla, která nám nabízí jídelníček naší školní kuchyně.
Dnes 10. 11. 2014  jsme si mohli vyprávět o obilninách a jejich přínosu pro naše tělo.
Obilná zrna jsme zkoumali a tvořili z nich obrázky. V pracovním listu pak spojovali potravinový výrobek s obilninou. Vyhledávali jsme názvy také v anglickém jazyce. Závěr nám zpestřila vlastnoručně uvařená jáhlová kaše s banánem.
Tento den nám přinesl mnoho nových informaci o potravinách kolem nás a zdravě jsme si zamlsali.

 Třídy 4. A, 4. B

Fotogalerie

Obilniny


Hrátky s přírodou 1.C a 9. A

Dnešní den byl ve znamení přátelského setkání 1. C a 9. A  třídy. Měli jsme vysadit strom, ale bohužel nám počasí nepřálo. Proto jsme se aspoň pustili do hrátek s přírodou. Malí i velcí si přinesli vylisované listy různých barev, dokonce i žaludy se objevily na lavicích. Společnýma rukama pracovali a vytvořili hezké výkresy, které si můžete prohlédnout na budově Pod Zvonek v 1. patře 2. stupně. Počkáme si, až nebude pršet a společně půjdeme zasadit náš společný strom. 

Počasí se umoudřilo a my jsme "náš" strom - magnólii - zasadili.

třída 1. C a 9 . A

Fotogalerie

 


Tematický den Brambory v 3. C

Dnes jsme si do školy donesli brambory a vykládali jsme o nich. Dozvěděli jsme odkud se k nám brambory dostaly, jiné názvy brambor. Vyrobili jsme si bramborového panáčka a společnými silami vyrobili bramborový salát, do kterého jsme místo majonézy dali bílý jogurt. Na talíře jsme si  naložili salát a řízky, které nám připravily naše maminky. Paní učitelka nám uvařila čaj a s chutí jsme se dali do jídla. Dobrou chuť. To byl dnes prima den.

Žáci 3. C

Fotogalerie


Škola v přírodě

1. a 2. den

Už jsme tady. Sluníčko na nás nezapomnělo. Větřík úspěšně rozhání mraky, takže jsme hned první den mohli prozkoumat NPR Razula – lidově řečeno prales Razula. Teď už víme, že slovo prales neznamená starý les, ale …
Zdolávání pralesních překážek nás neunavilo, jsme stále plni energie. Tousty ke svačině a palačinky  k večeři se do nás jen sypou.
Zdraví „Razuláci“ z 5. tříd.

3. a 4. den

Sluníčko nám stále přeje. Ve středu jsme se šli podívat na daňčí oboru. Cestou lesem jsme hledali v blátě otisky zvířecích stop. Odpoledne nás čekala Stezka šíleného matematika. V jeho číslech a příkladech jsme se mnozí dokonale zamotali. Také jsme se byli podívat v lese u našeho penzionu, není-li tam nějaká věc, která do lesa nepatří. Po večeři jsme ve dvojicích zdolávali Večerní vlastivědnou stezku. Potmě jsme s baterkou hledali slabiky, ze kterých jsme museli složit názvy míst v okolí.

Ve čtvrtek jsme pokračovali v našem kostkohraní = soutěži o největší a nejkrásnější stavbu z dřevěných kostek – klepetek. A také jsme rozehráli soutěž o Švihadlového krále a královnu. 

Zdraví Vás páťáci z pravého břehu Vsetínské Bečvy

5. a 6. den

V pátek jsme se vydali po stopách předků valašského kraje. Navštívili jsme Karlovské muzeum. Pak naše putování směřovalo na Pustevny. Obdivovali jsme útulnu Maměnka, která současně slouží jako hotel. Bohužel útulna Libušín, kterou letos na jaře zničil požár, je zahalena a čeká na náročnou opravu. Po modré turistické značce jsme došli k soše pohanského boha Radegasta a na vrchol Radhoště pak už zbýval jen „kousíček“. U sousoší Cyrila a Metoděje jsme unaveně odpočívali.

Na sobotu jsme nemohli dospat. Čekalo nás dopoledne v zábavném parku Razulák. Vyzkoušeli jsme svou hbitost a obratnost, trošku jsme pronikli do tajů života indiánů. Odpoledne jsme si připravovali válečné indiánské tance, kterými jsme pak zastrašovali nepřátelské indiánské kmeny.

7. a 8. den

A byla tu neděle. Z postelí se nám opravdu vstávat nechtělo, ale překonali jsme se a dopoledne jsme věnovali zdravovědě. Na osmi stanovištích na nás čekaly různé úkoly. Něco jsme si při jejich plnění zopakovali a hodně nového se dověděli. To byla legrace, když někteří kluci měli znehybnit kotník. Už asi víme, proč v nemocnicích pracují většinou zdravotní sestřičky. A také nám učarovalo pískoviště. S nebývalým nadšením jsme tvořili to, na co nám naše fantazie stačila. Odpoledne jsme si vyšlápli na túru k rozhledně Miloňová. To byl nádherný výhled do kraje. Cestou zpět jsme spatřili a vyfotografovali si mloka skvrnitého. Když se večer setmělo, vydali jsme se na noční stezku odvahy. Nebáli jsme se, ba naopak, vystrašili jsme paní vychovatelku.

V pondělí dopoledne jsme dokončili soutěž o Švihadlovou královnu a krále, odpoledne jsme se prokousali Velkou stezkou inteligenta a v podvečer jsme v lese stavěli domečky pro trpaslíky.

9. a 10. den

Úterý jsme věnovali krokování. Počet kroků jsme vynásobili délkou chodidla, tím jsme vypočítali délku a šířku hřiště,následně obvod celého hřiště, na kterém hrajeme kopanou. Nejvíce nám dalo zabrat převádění jednotek délky. Odpoledne bylo věnováno posledním úpravám našich staveb z kostek. Mnohá z těchto děl budete moci brzy obdivovat v naší školní fotogalerii. Současně se mnozí pilně připravovali na večerní program. A co že nás čekalo večer? No přece soutěž Velkokarlovickýslavík,  ve které se projevil nejeden skrytý talent. V následující „Humoriádě“, kdy anekdota střídala anekdotu, se jídelna často otřásala smíchem.
Ve středu jsme se vydali na výpravu do lesa, kde jsme pozorovali složení a vrstvy půdy.  A opět jsme měli štěstí, protože jsme narazili na dalšího mloka skvrnitého. Odpoledne jsme se zúčastnili honu na mamuta, který byl úspěšně završen jeho ulovením. Následně byl nabodnut, opečen a snězen (špekáčky). Mňam!!!!!! Vysíleni běháním za badmintonovým míčkem jsme nepohrdli žemlovkou.


Vědomostně sportovní den

V úterý 30. 9. jsme za pěkného počasí nastoupili na školní hřiště. Jako každý rok i letos jsme sportovali a uplatňovali přitom své vědomosti.

Letošní „ deváťáci“ nesoutěžili, byli pořadateli. Ostatní třídy 2. stupně soutěžily ve těchto disciplínách:

živočichové, střelba na koš, dopravní značky, rostliny, hod - ringo, nej ze zeměpisu, hod míčkem,t opografie, první pomoc, kop na cíl, švihadlo, hrady a zámky.                      

Dopoledne uběhlo velmi rychle. Díky hezkému počasí a dobrým výsledkům jsme odcházeli velmi spokojeni.

třída 8.A

Fotografie

 


Ekoolympiáda

Ve dnech 2. a 3. října se třídy 6. A a 6. B zúčastnily Ekoolympiády pořádané Albrechtovou střední školou v Českém Těšíně. Přečtěte si, jak se akce žákům líbila a co všechno měli možnost prožít.

Bylo to tam fajn. Mohli jsme soutěžit v různých hrách například v poznávání plazů, motýlů, zeleniny atd. Vyhrála jsem bloček a strouhátko. Také jsem ochutnala domácí chleba.

Jana Palovská 6. A

V Albrechtově střední škole se mi líbilo, zkoušeli jsme přenášet kanystry s pitnou vodou jako děti v Africe, třídili odpad, poznávali jsme zvířata a rostliny, ochutnávali čaje, sušenky a mléčné výrobky.

Dominik Oračko 6. A

Šli jsme na Albrechtovu střední školu, kde byly různé soutěže. V recyklační soutěži jsem vyhrála bloček. Byly tam i ochutnávky jídel, které byly tak dobré, že s ochutnáváním nešlo přestat. Ve vedlejší budově jsem si zkusila ozdobit perník a ochutnala dobrý šípkový čaj.

Lucie Knoppová 6. A

Na Ekoolympiádě byly různé soutěže a ochutnávky. Rozdělili jsme se do družstev po čtyřech a šli jsme soutěžit v poznávání živočichů a poznávání hmatem. Mohli jsme vyhrát různé ceny jako tužku, blok, strouhátko atd. Bylo to super.

Petr Kubiena 6. A

Fotogalerie


Vycházka do lesa 3. A

Ve středu  8. 10. šla třída 3. A na plánovanou vycházku do lesa. Byla to naše výprava za poznáním podzimní přírody. Cestou jsme pozorovali změny v přírodě a dozvěděli jsme se zajímavosti ze života některých zvířat. Odměnou za cestu nám bylo rozdělání ohně a opékání párků. Největším zážitkem byla ovšem střelba ze vzduchovky. Zjistili jsme, že někteří z nás mají docela dobrou mušku. Vycházka se nám moc líbila a už se těšíme na další.

Rádi bychom poděkovali panu Zajacovi, který nám umožnil zažít pěkné dopoledne. Děkujeme.

Žáci  3. A

Fotogalerie


Exkurze do ZOO Ostrava

Ve čtvrtek 2. října jsme vyrazili na výlet do ZOO v Ostravě. Jeli jsme pěkně vlakem z Českého Těšína přímo do Ostravy. Tam jsme přesedli na trolejbus a vystoupili přímo u ZOO. Zpočátku jsme se zúčastnili přednášky o šelmách, která pro nás byla velmi zajímavá. Přestože počasí nám moc nepřálo, procházka podzimním ZOO se nám moc líbila. Zvířata byla ještě v letních výbězích, a tak jsme si vychutnali pěkné dopoledne. Nejvíce nás zaujal tropický skleník s volně se pohybujícími opicemi, výběh slonů i žiraf. Výlet do ZOO byl opravdu zajímavý a vraceli jsme se domů plni nových zážitků.

Žáci 7. tříd

Fotogalerie

 


Zámek Frýdek

Středeční den byl jako sen. Konečně se na nás usmálo sluníčko a my jsme nemuseli do školních lavic. Navštívili jsme totiž Zámek Frýdek. Zámek byl původně hradem, vznikl ve 14. století a chránil obchodní cestu. Posledními majiteli byli Habsburkové. Dnes slouží jako muzeum a konají se zde výstavy a kulturní akce.

Byl to zajímavý výlet.

žáci 8. tříd

Fotogalerie

 


Rozzářená Gírová

Konečně po dlouhých, mokrých a chladných dnech vykouklo sluníčko. Proč jej nevyužít. Čtvrťáci tedy 17.  9. namasírovali nohy, nabalili batohy a vyrazili na Gírovou. Po chladnějším zamlženém ránu se vyklubalo krásné, teplé a prosluněné dopoledne.

Všichni jsme výstup na Gírovou zvládli a odměnou nám byl nádherný rozhled po beskydské krajině a dalších vrcholcích.

Cestou jsme poznávali zajímavosti lesů a hor. Nejvíce všechny okouzlily jemné pavučinky a pavučiny, lehce se třepetající v ranních záblescích slunce. Připadali jsme si jako v pohádce. Bylo to pro nás nádherné zpestření výuky.

vyučující 4. ročníků

Fotogalerie

 


Farma Žukov

V úterý 9. 9. 2014 nám přálo počasí a naše ekologická vycházka za domácími zvířátky se vydařila.
Šlápli jsme si do žukovských kopečků, ale zvládli jsme celý pochod bez problémů.
Pozorovali jsme králíky, kozla s kůzlátkem, holoubka, koťátka, krocany, husy… dokonce pštrosa a daňky. Vycházka se nám vydařila.
L. Zdráhalová tř. učitelka

Fotogalerie


Adaptační kurz

Na začátku školního roku odjeli žáci šestého ročníku na třídenní adaptační kurz do Komorní Lhotky. Cílem kurzu bylo stmelit nový kolektiv tříd a seznámit žáky se svými novými třídními učiteli.

Čekala je spousta seznamovacích a socializačních her, obdivovali krásy přírody na procházkách a společně trávili volný čas na sportovním hřišti u penzionu. Věříme, že tento pobyt pomohl žákům utužit své vztahy mezi sebou, vzniknout novým kamarádstvím a hlavně vytvořit mezi nimi a učiteli vztah důvěry a jistoty.

Velké poděkování patří všem, kteří přispěli svým časem a úsilím, aby adaptační kurz mohl bez problémů proběhnout. 

Adriana Špirková

Fotogalerie


Škola v přírodě

Milí rodičové,

zdravíme ze školy v přírodě z nádherného moderního hotelu Beskydský Horizont v Kunčičích pod Ondřejníkem. Jídlo je velmi chutné, velkou část tvoří hovězí maso z domácího chovu. Po příjezdu jsme se ubytovali v krásných pokojích, seznámili s řádem i prostředím hotelu. První den jsme zakončili příjemnou procházkou ke kapličce sv. Maří Magdalény.

V úterý dopoledne nám nepřálo počasí, proto jsme se věnovali výuce a pak jsme nacvičovali na vystoupení na blížící se sobotní radovánky. Po zkráceném poledním klidu jsme vyrazili na výšlap s cílem navštívit ojedinělou farmu zaměřenou na chov krav - tzv. highlanderů. Cesta nebyla jednoduchá, ale všichni jsme to zvládli. Po večeři jsme tematicky zůstali u zvířatek. S využitím fantazie jsme pouze podle jména zkoušeli nakreslit různá neznámá zvířata, načež jsme naše výtvory srovnávali s fotografiemi, často bizarních, zvířat. Zároveň jsme se o nich dozvěděli i různé zajímavosti. Užili jsme si spoustu legrace.

Ve středu jsme se vypravili do nedalekého kravína, kde jsme si mohli pohladit telátka. Na vlastní oči jsme si prohlédli moderní zařízení, pomocí kterého se krávy dojí. Dozvěděli jsme se také množství informací ze života a chovu krav. Na oběd jsme měli svíčkovou s karlovarským knedlíkem, šlehačkou a brusinkami, někteří si byli několikrát přidat. Po poledním klidu na návštěvu statku navázala prezentace s přednáškou. V jejím závěru jsme měli možnost vyzkoušet si stloukání másla, na kterém jsme si s pocitem dobře odvedené práce obzvlášť pochutnali. Zbytek odpoledne jsme věnovali sportovním a společenským hrám.

Zdravíme do Českého Těšína a brzy nashledanou.
Žáci 3. A a 3. B

Fotogalerie

 

Turistický výšlap do Beskyd

 Dne 23. 5. 2014 jsme místo do školy zamířili na vlakové  nádraží. Obě 8. třídy totiž vyrazily do Beskyd – vrchol Filipka. Počasí jsme si objednali – sluníčko, pohoda a kopec před námi. Můžeme říct, že jsme se spíše plazili, než šli. Nechtělo se nám šlapat do kopce, ale zvládli jsme to. Odměna za tak namáhavý výkon? Překrásný  výhled do okolí a taky  nanuky.... Cesta nazpátek byla lepší, protože jsme šli na vlak, který nás všechny odvezl unavené a spokojené domů.

8. A a 8. B

Fotogalerie

 


Ekotoulky Českým Těšínem

Dne 21. 5.se třídy 6. A a 6. B zúčastnily akce pod názvem Ekotoulky Českým Těšínem. Předem naplánovanou trasou nás prováděly žákyně Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně.

Jako první jsme navštívili Těšínskou přehradu. Vodní nádrž, která zaujímá devět hektarů, je využívána k rybolovu, taktéž se zde pořádají závody v rybolovu. Její okolí slouží také k odpočinku.

Poté jsme se vydali k Těšínskému divadlu. Když jsme dorazili na místo, zjistili jsme, že toto divadlo bylo založeno roku 1945 a 6. 10. 1945 se v něm hrálo poprvé, ne však v dnešní budově, ale Na Střelnici, dnešní KaSS.

Dále jsme se přesunuli do Komenského sadů, kde jsme si něco málo pověděli o těšínském nádraží. Nádražní budova byla rekonstruována a upravena do své původní podoby, jež se dochovala díky dobovým pohlednicím a fotografiím.A teď zajímavé informace. V tomto sadu se nachází památný strom, lípa, která má 200 let a je vysoká 6 m. Také se zde nachází tzv. bludné balvany.

Naše kroky dále vedly do Masarykových sadů. Zde jsme si prohlédli pomník T. G. Masaryka, po němž se park jmenuje.

Kolem Muzea Těšínska jsme pak pokračovali na náměstí ČSA. Tam jsme si koupili zmrzlinu a vydali se do parku Adama Sikory.

V parku jsme si prohlédli památné stromy a zmenšeninu Piastovské věže. Odpočinuli jsme si u nedaleké hospůdky, kde naše akce skončila.

Ekotoulky se nám velmi líbily, neboť jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o našem městě.

Třídy 6. A, 6. B

 Fotogalerie


 

Sportovně turistický kurz: Horní Lomná 2014

Ve dnech 19. 5. - 23. 5. 2014 se žáci 7. ročníků zúčastnili sportovně-turistického kurzu v Horní Lomné. Horský hotel Excelsior díky své ideální poloze poskytuje pobyt v klidném prostředí, na čerstvém vzduchu a celkový relax. Programem kurzu byla turistika a různé sportovní aktivity.

V pondělí, po ubytování, jsme se seznámili s okolím hotelu, pak jsme vyráželi na procházku do Horní Lomné. V úterý dopoledne jsme uskutečnili turistickou vycházku na chatu Kamenitý a Babí vrch.

Ve středu jsme byli na chatě Slavíč a po odpoledním klidu proběhl turnaj v přehazované, ve kterém zvítězilo družstvo Klaudie Barbořákové.Ve čtvrtek po snídani jsme vyrazili na vycházku do přírodní památky Kyčmol a pak jsme zase sportovali. Využili jsme hřište na basketbal, fotbal a vybíjenou. Po večeři byla diskotéka, během které byl vyhlášen taneční konkurz, ve kterém zvítězili Melanie Fűriová a Michal Škuta ze 7. B.V pátek po úklidu a předání pokojů proběhlo záverečné hodnocení kurzu. Bylo konstatováno, že kurz byl úspešný a bezproblémový. Ke splnění cílů sportovně- turistického kurzu přispěly vynikající podmínky ke sportování a aktivní přístup žáků.

Plán se nám podařilo splnit v plném rozsahu a doufám, že na kurz budeme vzpomínat jen v dobrém.

V závěru turistického kurzu tradičně byli vyhlášeni Nejlepší horalka a Nejlepší horal kurzu 2014, a je to Veronika Molinová  z 7. A a Tomáš Stýskala  ze 7. B.

Irina Zaslavská

 

Žáci o turistickém kurzu:

- strašně se nám tu líbilo, i když jsme museli každý den šlapat... Diskotéka úplně super a děkujeme za nejlepší týden. Každý den jsme hráli spoustu her a taky jsme hodně smáli.

Vanesa Vuová, Anna Kaletová, Vanessa Hawliczková ze 7.A 

- tenhle týden byl prostě úúúúúžasný!!!

Diana Gorná, Nikola Kozlová ze 7. B 

- líbil se nám výšlap na Kamenitý a dále se nám líbil Babí vrch.

Ondřej Guzdek, Ondřej Latocha ze 7. B, Milan Vilgocký ze 7. A 

- když jsme přijeli, byli jsme okouzleni touto přírodou.

Veronika Molinová, Soňa Macoszková, Leona Kubaláková ze 7. A 

- dnes bylo krásně už od rána a šli jsme na výšlap, který se nám líbil, následoval luxusní oběd a po odpoledním klidu jsme sportovali.

Daniel Bálasz, Jakub Valeček, Matěj Kovář ze 7. B 

- místo je tu dobré, všude krásná příroda, čistý vzduch, takže naše hodnocení je 9,5 z 10.

Diana Gorná, Nikola Alterová ze 7. B 

- dnes jsme byly na výšlapu, který se nám moc líbil, jsou tu skvělé lidí.

Klaudie Barbořáková ze 7. A, Natálie Jurajdová ze 7. B 

Fotogalerie


Ekologická vycházka 5. B

Ve čtvrtek 14. 5. 2014 jsme jeli autobusem do našeho krajského města - Ostravy, abychom poznali jeho centrum. Počasí nám sice moc nepřálo, ale stejně jsme viděli Novou radnici s 85 m vysokou věží, řeku Ostravici s mostem Miloše Sýkory, vysokou školu Báňskou, Slezskou univerzitu, Masarykovo náměstí s morovým sloupem.
Pak jsme zhlédli v loutkovém divadle představení Staré pověsti české Aloise Jiráska. Líbilo se nám. Po něm už byl čas vrátit se zpět domů.
A. Horáková a 5. B

 Fotogalerie


Čtvrťáci na Gírové

V pátek 9. 5. jsme si místo aktovek vzali baťůžky, nasedli  do vlaku a jeli do Mostů u Jablunkova, odkud jsme se pěšky vydali na Gírovou. Cestou jsme poznávali květiny na louce, viděli sesuv půdy, který zde zasáhl krajinu v roce 2012. U chaty jsme posvačili, vykoupili turistické značky, pracovali s buzolou a mapou. Pak jsme vystoupali na sám vrchol Gírové ve výšce 804 m n. m., odkud byl krásný výhled na okolí. Dokonce jsme viděli slovenskou Fatru. Při zpáteční cestě jsme se zastavili u studánky, kde jsme si nabrali do lahví čistou vodu  a spěchali na vlak. Těšili jsme se domů, jelikož jsme byli hodně unavení.                                                                                                                                            

Žáci 4. ročníku

Fotogalerie


Naše třída 5. B na Prašivé

V pátek 2. května jsme vlakem dojeli do Dobratic pod Prašivou. Tady se začala naše pěší túra na Prašivou. Cestu jsme zvládli, stačili jsme pozorovat i celé okolí. Na chatě Prašivá jsme nakoupili pohledy, sladkosti i hranolky. Zpáteční cesta uběhla rychleji a byla snadnější.
V pořádku a v pohodě jsme se vrátili domů.
A. Horáková a žáci 5. B

  Fotogalerie


Třída 1. A v centru Českého Těšína

Poslední dubnový den jsme se vydali do centra našeho města. Určitě už trefíme na poštu, na nádraží nebo do muzea. Na náměstí jsme potkali hodně studentů, protože právě probíhal Majáles. Dokonce jsme si i zatančili. Pak jsme se prošli po nábřeží Olzy. Po návratu do školy jsme obohatili naši cestovní knížku o další zápis a obrázek.

žáci I. A

Fotogalerie


 

Tematický den - Ekosystém - les

Chodíme rádi do lesa, proto se chceme o něm něco dozvědět. V lesoparku u školy jsme poznávali lesní patra – druhy stromů, keřů a bylin. Na interaktivní tabuli jsme si prohlíželi i poškozené a napadené lesy a popovídali jsme si, jak je můžeme chránit. V pracovním listu jsme se seznámili s lesními obyvateli a vyřešili slovní přesmyčky. Kdo má rád ticho, čistý vzduch, vůni dřeva,  poslouchá zpěv ptáků a chce si odpočinout, určitě les zase brzy navštíví.

Žáci 1. B a 1. C 

 Fotogalerie


Český Těšín - centrum

V rámci EVVO žáci 1. B a1. C navštívili centrum našeho města, aby tak postupně poznávali své životní prostředí a seznámili se s významnými budovami. Nádherné památné stromy na nábřeží, starobylou radnici na náměstí nebo nejstarší dům ve městě nikdo nepřehlédl. Krátkou přestávku si děti užily na novém dětském hřišti v parku. Tato vycházka jistě přispěje k vytvoření  kladného vztahu ke svému městu.

Kristina Paszková, Halina Wiewiorková 

Fotogalerie


 

Zahrada bez hranic - Den Země v DDM

Dnes byl den Země, šli jsme s naší 6. B a druhou 6. třídou do DDM. Nejdříve nás čekala přednáška o rostlinách. Potom jsme venku sázeli bylinky. Po sázení bylinek jsme šli ochutnávat čaje: mátový, kopřivový, meduňkový a rozmarýnový. Hned potom jsme šli do 1. patra, kde jsme vyráběli domeček pro osamělé včely. Na chodbě DDM jsme viděli terárium s hady. Měli jsme 2 přestávky, po nich následovala přednáška o ptácích a lesní zvěři. Nakonec jsme šli do jurty ochutnávat další čaje. Poté jsme se plní energie a nových zážitků  vydali zpět do školy.

Radka a Viky 6. B

A jak se tam líbilo ostatním? To si můžete přečíst v této prezentaci.

 Fotogalerie


 

OS TRIANON

Dne 16/04/2014 jsme se zúčastnili exkurze v Občanském sdružení Trianon. Měli jsme možnost vidět, jak se separuje a recykluje plast. Není to práce jednoduchá, ale velice prospěšná životnímu prostředí. Zaměstnanci jsou výhradně osoby se zdravotním postižením.

Mohli jsme si vyzkoušet rozebrat staré počítače, kopírky a jiné přístroje. Uvědomili jsme si, že oddělit všechny součástky není jen tak a nepomůže přístrojem třísknout o zem. Naopak, je to práce, která vyžaduje čas a trpělivost.

Žáci 9. A a 9. B

Fotogalerie


Proč a jak chránit plazy a jejich domov

Dnešní den byl sestřihem toho nejlepšího ze seriálu „Nejnebezpečnější zvířata světa“ a odhalil nám tajemství nejmazanějších predátorů naší planety. Za svou kořistí se plíží a potom ji bez varování napadnou.  Jiní se pohybují oslepující rychlostí nebo útočí způsoby, jaké byste nikdy nečekali.  Každý má speciální taktiku, která z něj dělá dokonalého predátora. Své skryté zbraně a překvapivé schopnosti nám dnes odhalila přednáška „Proč a jak chránit plazy a jejich domov“. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí o různých druzích plazů, zjistili jsme, že je jako lidé nechráníme a ubližujeme jím tím, že vyhazujeme odpadky v chráněných oblastech a znečišťujeme tímto životní prostředí. Moc se nám přednáška se spoustou zajímavých objevů a ukázek líbila. Nakonec jsme mohli na vlastní kůži si vyzkoušet, jak sametově jemný a úžasný druh tito plazi jsou. Děkujeme za dnešní den!

Žáci osmých a devátých ročníků

Fotogalelrie


5. B ve sběrném dvoře


Provoz sběrného dvora začal v roce 2002, od té doby se sběrný dvůr značně rozšířil. Také jeho bezplatné služby využívá stále více občanů našeho města. Díky separaci odpadu se nezvyšují v Českém Těšíně poplatky za odpad.
Tyto, a ještě mnoho dalších poznatků jsme se dozvěděli v pondělí při návštěvě sběrného dvora.


Alena Horáková a 5. B

Fotogalerie


Exkurze do čističky odpadních vod

Dnes, 11. 4. 2014, jsme byly obě osmé třídy,  na exkurzi v čističce odpadních vod v Ropici.

Čistička odpadních vod byla postavena v 50. letech. Po povodních v 90. letech, kdy byla vytopena, musela být postavena znovu. A tak v roce 1994 byl zahájen nový provoz..

Čistička odpadních vod je rozdělena na několik částí. Prošli jsme celý komplex nádrží a zařízení. Bylo opravdu zajímavé, jak se například zpracovává olej z fritovacího hrnce, který někdo vylije do umyvadla v kuchyni. Jít kolem takové nádrže znamená, že vidíme špinavou vodu, na které plavou veliké bubliny. Ty se musí dále pročišťovat, aby odtekla čistá voda.

Bylo také zajímavé, jak se na tomto provozu zpracovává plyn – na elektrickou energii. Toto pracoviště ji pak dále využívá pro svůj provoz. 

Exkurze se nám líbila. Jen nám nebyl příjemný zápach, který jsme vdechovali, když jsme procházeli kolem nádrží, ve kterých se čistila odpadní voda.

8. A a 8. B

Fotogalerie


Třeťáci mezi zvířátky

Březen ve znamení jara – mláďátek – zvířátek. Symbolicky jsme si zvolili tento měsíc k návštěvě Přírodovědné stanice v Karviné. Poučná, ale i zábavná prohlídka známých i méně známých živočichů byla pro mnohé třeťáky neobvyklým zážitkem. Dozvěděli se mnoho zajímavostí o plazech, jejich potravě i způsobu života a sami si mohli některé z nich osahat. V oddělení hlodavců některé z nich krmili nebo poznávali různorodost jejich srsti. Úžasným zážitkem však byly venkovní výběhy s polární liškou a opicí. Ani papoušci nezůstali bez povšimnutí.

Nekompromisní odjezd autobusu však tuto nádhernou exkurzi ukončil. Zážitky dětí budiž pozvánkou k návštěvě zase někdy příště.

Postřehy z 3. A:

Nikola Anteková: Ve stanici mladých přírodovědců se mi moc líbilo. Hladila jsem si zvířátka. Ráda bych se tam někdy znovu podívala.

Nikola Procházková: Mně se líbila všechna zvířata. Ale nejvíc se mi líbila činčila, protože mi usnula v mikině.

Všetečné otázky a odpovědi z 3. B:

Může želva vylézt z krunýře? Škrtič je had, který se nám omotává kolem ruky. Jakou kůži má had? – Lepkavou. Leguán má kůži jako puzzle. 

Šárka Přečková

Fotogalerie


Slezskoostravský hrad

Dne 10. prosince žáci 6. A a 6. B se zúčastnili exkurze na Slezskoostravský hrad. Sešli jsme se na vlakovém nádraží v Českém Těšíně, sedli do vlaku Elephant, který jel do Ostravy. Do hradu jsme šli přes centrum Ostravy. Viděli jsme vánoční trhy na náměstí. Počasí nám přálo, svítilo sluníčko a bylo lehce nad nulou. Exkurze na hrad se nám hodně líbila. Zpočátku jsme pracovali v dílnách a vyráběli jsme různé zajímavé výrobky z papíru. Potom jsme se šli podívat na Betlémy, které se nám moc líbily. Určitě bychom se tam chtěli vrátit příštím rokem.

Žáci 6. B

 Fotogalerie


Beseda s myslivcem ve 2. A

 

Fotogalerie


Finidr - 6. A a 6. B

Ve středu 9. 10. 2013 jsme my, žáci 6. A, vyrazili na exkurzi do Finidru. Měli jsme možnost vidět všechny tiskařské stroje přímo v plném provozu. Pozorovali jsme vazbu, zarovnávání, tisk a spoustu dalších zajímavých věcí. Během práce se na jednom stroji vyskytla závada, ale zaměstnanci ji hned odstranili. Na konci prohlídky jsme obdrželi krásné bloky s firemním logem. Exkurze ve Finidru byla velmi zajímavá a nám všem se moc líbila. Snad se tam ještě někdy podíváme.

Žáci 6. A

Dne 17. 10 .2013 jsme se my,  žáci třídy 6. B ,  zúčastnili exkurze do největší tiskárny v celé České republice – do Finidru. Dozvěděli jsme tam mnoho zajímavého: jak se vyrábí kniha, kolik  je potřeba času na výrobu jedné knihy a kolik knih vyrábí tiskárna za den. Zastavili jsme se skoro u každého stroje. Nejvíc nás zaujala velká řezačka, která řeže papír. Také byla zajímavá skládačka, která  rozložený plakát prohnala rychlostí strojem a pak plakát padal do krabice, kde ho ručně ukládali. Tuto exkurzi bychom doporučovali všem.

Žáci 6. B

Fotogalerie


Škola v přírodě

Škola v přírodě byla super, hned bych tam jel znovu. Nejvíc se mi líbila stezka odvahy, jak jsem pozoroval s Žužu ostatní. Dalo mi zabrat, než jsem se sbalil, ještě teď mám pocit, že jsem tam něco nechal.                                   

David Dada

 Byl tam hezký kuchař. Večer o půl jedenácté jsme si s Tete rozbalily delisu. A jednou jsme na oběd měly chlupatou krávu.                                                                       

Katka Juju

Líbilo se mi, jak jsme odříkávali mantru: Děkujeme Morano, že jsi dovolila Živě vládnout.

Jana Jaja

Moc se mi tam líbilo. Měli jsme dobré jídlo od hezkého kuchaře. A pořád jsme měli nabitý program – túry, hry na louce, stezka odvahy, kufr, batikování, tkaní, prostě vše možné.

Sára Něně

Když jsme viděli naše chatky, čučeli jsem na to jako blázni. Ale museli jsme se vybalit a nemazlit se s televizí, ach jo. Stříleli jsme z luku a chodili na túry, celkem jsme ušli asi 40 km. Často jsme něco vyráběli a z loutek duchů jsme hráli divadlo.                     

Erika Fofo

Večer jsme pozorovali hvězdy. Přes den bojovky, hry na hřišti, opičí dráha, výměnný obchod, kufr – to byla hry, u kterých jsme se nenudili.                                          

Markétka Mama 

Ve škole v přírodě jsme si hráli na Slovany. Postavili jsme magický kruh a každý den jsme tam chodili. Škoda, že jsme tam nebyli déle.                                    

Maty Fufu

Škola v přírodě byla nejlepší. Chtěl bych jet znovu! Magický kruh byl super, jak jsme prosili Moranu o pěkné počasí. Bude mi to moc chybět.                                           

Jirka Sasa

Mám tolik zážitků, že by mi to popsalo celý deník, ehm, vlastně sešit.      

Terezka Tete          

           

Fotogalerie  


Vápenné pece

V říjnu jsme si všichni čtvrťáci udělali výlet do Vendryně. Proč? Jeli jsme se podívat na vápenné pece, které tam stojí. Zjistili jsme se, že nejstarší z nich je kamenná a pochází ze začátku 19. století. Ta mladší je cihlová. Dále jsme se dověděli, jak se v nich kdysi pálilo vápno. Výlet byl zajímavý a hlavně poučný.

Fotogalerie


Kozinec

Na konci září jsme se dočkali pěkného počasí a vyrazili jsme na ekologickou vycházku na turistickou chatu Kozinec. Krásně nám svítilo sluníčko, i když ráno byla pořádná zima. Jeli jsme vlakem do Bystřice a odtud pěšky. Cesta byla z počátku pohodlná, míjeli jsme čtyři vedle sebe stojící opuštěné domy a celou dobu jsme přemýšleli, co se tady asi mohlo stát. Některé teorie měly velice blízko hororovým filmům.

Čím blíže k vrcholu, cesta byla strmější a naše tempo pomalejší. Bez větších problémů jsme ale výšlap zvládli. U chaty jsme se občerstvili a odpočinuli a pak nás čekala cesta zpět k vlaku.

žáci 9. A a 9. B

Fotogalerie


Archeopark

Jsem ráda, že jsem tam byla. Chtěla bych si na jeden den zkusit bydlet v takovém domě a jíst například kaši. Nechápu, jak mohli chodit na boso, museli mít špinavé nohy.

Dominika Przybylová 4. C

Bylo to tam moc hezké. Bylo tam všechno ze dřeva a moc mě bavilo střílet z luku. Dověděla jsem se, že Slované byli hodně zruční, měli rádi kaši a sladili si ji rozdrcenými hruškami.

Dorotka Kisialová 4. C

Archeopark leží v Chotěbuzi. Má první a druhé předhradí. Třetí části se říká akropole. Bylo tam hezky. Počasí nám vyšlo.

Matěj Šilinger 4. C

Slované bydleli v zemnicích, polozemnicích a srubech. Viděli jsme také nástroje a zbraně, které používali, např. sekyry, nůžky, štíty, luky a šípy. Také jsme viděli jejich oblečení. To se tkalo ze lnu, kopřiv a konopí. Jeden kus oděvu nosili i dvacet let. Lidé se dožívali pouze 40 let. Dospělý člověk měřil 160 cm.

Klárka Döményová  4. C 

Slované jedli kaši a sladili si ji lesními plody, medem, a když byla zima, tak si ji aspoň osolili, aby měla nějakou chuť. Měli medovou tabulku. Aby na ni mohli psát, používali rydlo. Když chtěli napsané smazat, museli dát tabulku na sluníčko, aby vosk změkl.

Anetka Pavlíková 4. C

Fotogalerie


ZOO Ostrava

Poslední středu v září se vydaly sedmé třídy na ekologickou vycházku do Zoo Ostrava. Cestovaly vlakem i trolejbusem až ke vchodu do zvířecího ráje. V rámci výuky o přírodě a ekologii se žáci zúčastnili dvou přednášek. První byla o primátech s poutavým vyprávěním a druhá o ohrožených druzích a významu zoologických zahrad s příjemnou procházkou po areálu zoo s odborným výkladem. Protože nebylo horko, většina zvířat byla ve výbězích a nikdo se neschovával před sluncem. Byl to pěkně prožitý den.

Vladimíra Bronclíková

Fotogalerie


Farma Dolní Žukov

Ve čtvrtek 12. 9. 2013 jsme se všichni prvňáčci vydali na vycházku do Dolního Žukova. Cestou jsme pozorovali podzimní přírodu a všechna domácí zvířata. Vyšlapat velký kopec byl pro nás výzvou. Všichni jsme to zvládli. Odměnou byla obora s daňky a zahrada naší kamarádky z I. A. Ukázala nám králíky, krocany, slepice, kočku a psy. Pak jsme si dali dobrou svačinu a vesele jsme kráčeli zpět do školy. Bylo to fajn!

Žáci I. ročníku

Fotogalerie


Adaptační kurz

 Na adaptačním kurzu se nám moc líbilo. Všichni o sobě víme o něco víc. Chodili jsme na různé výlety, byli jsme na chatě Ondráš a na Kotaři. Moc se nám tam líbilo, cestou tam i zpět jsme viděli spoustu zajímavých věcí, dokonce jsme našli i houby.

Ubytování jsme měli moc pěkné, byla tam i zahrada a na ní lanovka a hřiště. Nejvíce jsme řádili na lanovce.

Poslední večer jsme měli diskotéku a byla super. My, holky, jsme tančily a vyváděly, ale kluci se jen dívali a tančili na „Vysoký jalovec“.

Adaptační kurz jsme si užili i s panem psychologem. Hráli jsme různé hry, například na lišku a holuby, kočku a kuřata.

Bylo tam prostě super. 

Za 6. A Smilowská Míša, Gerčicová Markéta, Czepcová Veronika

Když jsme dorazili na místo, ubytovali jsme se a šli na oběd. Pak následoval odpolední klid. Odpoledne jsme vyrazili na túru. Cestou na hotel  Ondráš jsme urazili sedm kilometrů. Moc se nám tam líbilo, ale bolely nás nohy. Druhý den jsme s chutí snědli snídani a vyrazili ven. Hráli jsme různé míčové hry. Dokonce jsme šli i na lanovku. Byla to zábava. Po obědě a odpočinku nás čekal další výlet. Cesta na hotel Kotař byla ještě delší než ta předchozí. Nohy nás bolely mnohem víc, ale zato jsme našli velké hřiby. Večer pro nás paní učitelky připravily diskotéku. Hrály se výborné písničky. V pátek odpoledne jsme se vrátili domů. Moc jsme si to užili.

6.B

Fotogalerie