Kontakt

Základní škola a mateřská škola Český Těšín Pod Zvonek, příspěvková organizace
Pod Zvonek 1835/28 
737 01 Český Těšín

tel. : 552 322 101
e-mail : info@podzvonek.cz

IČ: 48004693, DIČ: CZ48004693

datová schránka: ID msexkkh

 

Aktivity Pod Zvonek 

 

Motýli z pergamenu

Fotogalerie


 

Plstěná srdce

Fotogalerie


 

Lední brusle

Fotogalerie


 

Sněhové vločky

Fotogalerie


 

Učebna informatiky

Fotogalerie


 

Skupinová práce zvířata 2

 

Fotogalerie


 

Bláznivé kreslení

 

Fotogalerie


 

Lapač snů strom

Fotogalerie

Sváteční oběd

Fotogalerie


 

Beseda se zdravotníky

Fotogalerie


 

Sváteční vaření

Fotogalerie

 


 

Andělé z juty

Fotogalerie


 

Jmenovky na sváteční stůl

Fotogalerie


 

Živý betlém

V pátek 13. prosince jsme se zúčastnili krásné předvánoční akce, která se konala v prostorách muzea TŽ v Třinci. První letošní společná akce družin se nám vydařila a zpestřila tak předvánoční atmosféru. Děti si mohly prohlédnout živá zvířata – lamy, kozy, ovce, velblouda a dokonce se povozit na oslících.          

Jak probíhaly kdysi oslavy Vánoc ve středověku? To nám ukázal spolek rytířů ve stanech a nádherných středověkých kostýmech. Součástí akce byli betlémští řemeslníci, kteří nám ukázali zajímavá řemesla. Děti si mohly nazdobit perníčky, vyrobit vánoční ozdoby a vytvořit drobné dárečky. Po celou dobu nás provázeli klauni, kteří dětem na počkání vyrobili zvířátka z balonků. Poslechli jsme si a zazpívali vánoční písně a koledy. Na závěr jsme zhlédli představení Těšínského divadla pod názvem „Pojďme spolu do Betléma“. 

Velké poděkování patří bývalé paní vychovatelce Janě Jurčágové, která pro nás tuto akci zorganizovala.   

          

Fotogalerie


 

Dort s galaretkou

Fotogalerie


 

Mikulášské tvoření

Fotogalerie


 

Ozdoby z nití

Fotogalerie


 

Výstava u Perníkářky

Hned v úvodu adventu, v pondělí 2. prosince, jsme se vydali pěknou procházkou napříč Těšínem k paní Perníkářce, která sídlí na Úvoze. Šli jsme se podívat na její výstavu „Andělské vánoce s vůní perníčků“. Jako tradičně zde bylo plno krásně zdobených perníčků, perníkové peklo, dobové vybavení a krásné betlémy. Viděli jsme stromeček, jak se zdobil v dobách našich prababiček a dřevěné hračky, se kterými si děti v té době hrály. Před odchodem jsme si nakoupili drobné vánoční dárky a vydali se zpět do družiny. Tato výstava nás příjemně naladila na přicházející vánoční čas

Fotogalerie


 

Stanice mladých přírodovědců

Dne 14. 11. proběhla výprava školní družiny Pod Zvonek do Stanice mladých přírodovědců v Karviné, kde s námi jako host jela bývalá paní vychovatelka Jana Jurčagová.

Stanicí jsme byli provedeni a zažili jsme interaktivní přednášku o ochraně přírody. Žáci si na vlastní kůži vyzkoušeli, že tělo krajty není slizké a je pokryto drsnou kůží. Viděli jsme želvu kajmanskou, před jejímiž ostrými zuby jsme byli varováni. V oddělení teraristiky jsme viděli leguány, agamy, želvy suchozemské či cvrčky. Dále jsme nahlédli do oddělení s hlodavci, kde nás zaujal zvláštní druh morčete, tzv. „naháč“ neboli morče bez srsti. Dětem bylo vysvětleno, proč se zvířátka musí hladit od hlavy k ocasu a ne jinak.

Dostali jsme spoustu informací o krmení zvířat, správném zacházení s nimi, případných nemocech, které mohou zvířátka potkat. Na závěr interaktivní prohlídky jsme se venku seznámili s lišákem Ferinou, který byl kdysi zachráněn z chovné farmy stříbrných lišek. Při tomto setkání jsme si nemohli nepovšimnout hluku, o který se postaral již postarší opičák z rodu makaků Oskar. Byli jsme upozorněni, že je to pěkný uličník.

Odevzdali jsme suché pečivo, které zvířátkům chutná, a vydali se k autobusové zastávce. Při odchodu se s námi hlasitě loučili papoušci z venkovních voliér.

Výpravu do stanice plánujeme opět za rok, abychom se podívali na nové přírůstky a dovezli zvířátkům opět nějaké dobroty, jako suché pečivo, jablíčka či oříšky.

Fotogalerie


 

Maskování zranění

Fotogalerie


 

Nepečený dort

Fotogalerie


 

Ať žijí duchové

Fotogalerie


 

Tematický týden VODA

Fotogalerie


 

Ovocné poháry

Fotogalerie


 

Výlet za mamutem

Tak už nám to opět začalo. Hurá!! Naše oblíbené družinové výpravy.

Jako první v tomto školním roce jsme navštívili muzeum TŽ v Třinci, kde byla nachystána interaktivní výstava o životě v pravěku a starověku. Během prohlídky jsme si prohlédli šperky, zbraně, oděvy, keramiku a nástroje z té doby. Vyzkoušeli jsme si namlít mouku a tkaní na vertikálním stavu. Poté jsme viděli mamuta a vyzdobili jsme pravěkou jeskyni svými malbami.

Výstava pro nás byla velice zajímavá a poučná. Tyto znalosti určitě využijeme v hodinách vlastivědy.

Fotogalerie


 

Mezinárodní den zvířat

Fotogalerie


 

Tvarohové pokušení

Fotogalerie


 

Kreslení křídou na asfalt

Fotogalerie
 

Třinec - výstava hraček 

Naše poslední družinová výprava proběhla ve čtvrtek 6. 6. 2019, kdy jsme navštívili Výstavu hraček a vynálezů v Muzeu TŽ v Třinci. Od paní průvodkyně jsme se dozvěděli něco z minulosti. Pověděla nám, že v průběhu průmyslové revoluce se kromě různých vynálezů začaly vyrábět také nové hračky jako například miniaturní parní stroje, vláčky a autíčka. Také jsme se dozvěděli, že zlatou érou hračkářského průmyslu byl přelom 19. a 20. století. Holčičky v této době dostávaly různé typy panenek, kuchyněk a pokojíčků, šití a vyšívání, zatímco chlapci se mohli těšit na hračky zaměřené technickým a vojenským směrem – konstruktivní stavebnice, vojáčci, hrady, šlapací autíčka a podobně. Odpoledne, kdy jsme zjistili, s čím si hráli naši prarodiče a praprarodiče, jsme si všichni náramně užili.

Fotogalerie:

 


 

Karbenátky

Fotogalerie


 

Papírové kytice a zdobené sklenice

Fotogalerie


 

Počítačová učebna

Fotogalerie


 

Den Země

Fotogalerie 


 

Ovocné poháry

 

Fotogalerie


 

Velikonoční tvoření

 

Fotogalerie

 


 

Hasičská zbrojnice Karviná

Fotogalerie


 

Gajánek

Nástup jara jsme se školní družinou oslavili návštěvou dětského zábavního centra Gajánek . Ve čtvrtek 21. 3. jsme po obědě nasedli do autobusu a vydali se do Třince.

Zábavní centrum Gajánek bylo rozděleno do částí podle stupňů obtížnosti úkonů. Byly zde různé skluzavky, lanové prolézačky, kuličkové bazény, houpačky a hřiště na minikopanou. Děti odpoledne zažily spoustu zábavy, legrace a otestovaly si své sportovní dovednosti. Poté si v kavárně, jež je součástí zábavního centra, daly malé občerstvení.

Ke škole jsme se vrátili v podvečer a příjemně naladěni jsme se rozešli domů.

Fotogalerie


 

Pomazánky

Fotogalerie


 

Tvoření v knihovně

Fotogalerie


 

Beseda s hokejisty

Fotogalerie


 

Škrabošky

Fotogalerie


 

Nácvik ovazování s trojcípým šátkem

Fotogalerie


 

Muzeum hasičů Ostrava

Ve čtvrtek 21. února vyjeli účastníci školní družiny do Ostravy, aby si mohli opět po roce prohlédnout Krajské muzeum hasičů. Prohlídka začala poutavým filmem o vzniku tohoto muzea, pak jsme hned zavítali do Síně slávy, kde jsme obdivovali nášivky hasičských sborů z Kanady, USA, Velké Británie, ale také českých nejstarších hasičských sborů. Stejně jako loni byl pro všechny největším lákadlem velín, kde si žáci vyzkoušeli záchrannou situaci, při které se volá 112. V přízemí jsme si prohlédli historické hasičské stříkačky, moderní terénní zásahové vozidlo, lezeckou hasičskou výstroj, přilby, nůžky rozvěráky, situační model s autohavárií a další nepostradatelné věci, které ke své práci hasičský sbor potřebuje. Nevěděli jsme, co si prohlížet, či na co si sáhnout dřív. Už teď se těšíme, až se za rok opět do Ostravy vydáme.

Fotogalerie


 

Klaun

Fotogalerie


 

Beseda ČČK Karviná

Fotogalerie


 

Malí kuchtíci

Fotogalerie


 

Ptáček Píp

Fotogalerie


 

Hrátky ve sněhu

Fotogalerie


 

Vánoční tvoření

 

Fotogalerie


 

Perníčky

Fotogalerie


 

Vánoční návštěva U pernikářky

Už dlouhou dobu jsme se těšili na vánoční výstavu “U perníkářky” na Úvoze. Výstavu jsme navštívili ve středu 5. prosince. Byly zde krásné betlémy z perníčků, starodávná trouba a drobné keramické výrobky. Celá výstava byla v duchu minulosti a my se vrátili do dob našich prababiček a podívali se, jak kdysi vypadala vánoční výzdoba. Před odchodem jsme si nakoupili i nějaké drobné vánoční dárky. Výstava byla velmi pěkná a už se těšíme na další akci.
F

Fotogalerie


 

Zvonečky z pedigu a svícny

Fotogalerie


 

Vánoční cukroví

Fotogalerie


 

Ozdoby

Fotogalerie


 

Malí stavitelé

Fotogalerie


 

Skotačíme s lanem

Fotogalerie


 

Knihovna 1. a 2. oddělení

Fotogalerie


 

Pečeme jablečné záviny

Fotogalerie


 

Drakiáda

Fotogalerie


 

Malování na chodníku

Krásné babí léto využili účastníci zájmového vzdělávání všech oddělení školní družiny ke společné akci – malování na chodníku. Všechny obrázky byly z pohádkové říše, jelikož tématem byl „Můj nejoblíbenější pohádkový hrdina“. Během hodiny se asfaltový povrch v atriu budovy Pod Zvonek změnil v pohádkovou říši. Objevili se zde hrdinové z kreslených i hraných pohádek, nechyběli ani hrdinové z dětských komiksů.

Všichni si tuto společnou akci užili a již se těší na další.

Fotogalerie 

Den sociálních služeb v Českém Těšíně

To nám to ale vyšlo. Počasí bylo ve středu 20. června překrásně teplé, no možná až moc teplé. Žáci ze školní družiny budovy Pod Zvonek se vydali do centra města Český Těšín na Den sociálních služeb. Dopředu jsme věděli, že na nás čekají různé úkoly, soutěže, do kterých se můžeme zapojit. Viděli jsme polohování pacientů, které si připravili pracovníci českotěšínské nemocnice, zkusili jsme si oživování a použití defibrilátoru, skládali různé zvířecí skládanky, proběhli lanovou trasu, skládali puzzle, vybírali správné tvary. Žáci ochutnali koblihy, vyhráli různá zdravá pitíčka, džusy, čokoládky, sušenky, propisky,obrázky. Ke škole jsme se vraceli s hromadou nafukovacích balonků a větrníčků. Na stáncích se prezentovaly organizace, které mají ve svém poslání starost o člověka, sociální službu, pomoc druhému. Adra, Bílá podkova, nemocnice, Spolek nevidomých, Střep, Diakonie aj. Za rok nezapomeneme se znovu zajít na akci podívat.


 

Muzeální léto v Třinci

Co si pod tímto názvem představíte? Muzeální je asi spojeno nějak s třineckým muzeem. No a máte pravdu. Žáci školní družiny z budovy Pod Zvonek vyjeli v pátek 15. června na pozvání pracovníků Muzea Třineckých železáren na akci "Muzeální léto s Muzeem TŽ". Věděli jsme, že tam bude spousty dílniček, kde se dají vyrobit dárečky rodičům, nafukovací soutěžní dráha, že tam vystoupí folklorní soubory s muzikálem o slavném zbojníku Ondrášovi. Naše očekávání bylo ještě přebito legračními balonkovými klauny, kteří žákům vyrobili desítky postaviček z nafukovacích balonků. Žáci si zasoutěžili a současně vydatně zadováděli na nafukovací dráze zbojníka Ondráše. Odvážní nasedli na živé koně a kroužili po areále muzea. Všichni jsme odjížděli velmi spokojeni a se slibem, že za rok se znovu na tuto akci podíváme.


 

Zápich do květináče

Fotogalerie


 

Prstoví medvídci

Fotogalerie


 

Švihadlový král

Fotogalerie 


 

 

Maminkám k svátku

Fotogalerie


 

Vesele tvoříme, nejen maminkám

Fotogalerie


 

Vyrábíme mýdla

Fotogalerie


 

Přijeli hasiči

Tak se nám pátek 4. května vydařil. Za žáčky do školní družiny na budově Pod Zvonek přijeli profesionální hasiči, jedna ze směn vedená velitelem panem Milanem Drapou. A bylo toho hodně, co nám páni hasiči ukázali, když zvedli rolety z každé strany zásahového vozidla. Dozvěděli jsme se spoustu věcí, vyzkoušeli jsme si kupříkladu nafukovací matraci, která se používá při transportu těžce raněného, kdy je potřeba zraněného člověka zafixovat a šetrně ho přenést k dalšímu převozu sanitou. Prohlédli jsme si hydraulické nůžky, které mají využití hlavně u těžkých autonehod, kdy je nutné raněné urychleně vystříhat z vraku auta. Okukovali jsme velící jednotku auta, která je uložena v zadní části auta - je zde vidět, jaký je tlak v hadicích, který se dá pomocí počítače regulovat, umožňuje i míchání správného poměru hasicí směsi. Hasiči měli v autě spousty sekyr, hadic, různých ventilů, šroubů, nůžek, ale nejvíce nadšení přineslo stříkání z připojené hadice. Velitel posádky pomáhal držet hadici, pomocí otočného uzávěru reguloval tlak v trysce a všichni žáci si postupně „ hašení“ vyzkoušeli. Odpoledne se vydařilo, hasiči od nás při odjezdu ze školního hřiště sklidili velikánský potlesk.

Fotogalerie


 

Hurá, je tady sluníčko

Fotogalerie


 

Krabičky

Fotogalerie


 

Zámek Karviná

Žáci školní družiny vyjeli ve středu 18. dubna na prohlídku zámku v Karviné - Fryštátu, kdy byla pro občany otevřena prohlídková trasa v rámci Mezinárodního dne kulturních památek. Chtělo to jen se včas zaregistrovat - prohlídku si objednat. Malé dívky i větší hoši si se zájmem prohlíželi věci vystavené v jednotlivých zámeckých komnatách. Prošli jsme jídelnou, dámským budoárem, pánskou ložnicí, nakoukli do dětského pokoje, prošli zámeckou knihovnou, kde se ukrývá více jak 2000 původních svazků a prvotisků. Každá komnata byla jiná, všude krásné lustry, tapisérie, vykládané komody, modely tehdejší dámské módy, ukázka jídelního servisu. Prostě, bylo se na co dívat. Jedna zámecká komnata slouží také jako svatební síň, konají se zde i různé koncerty vážné hudby. Hoši obdivovali lovecké trofeje, menší žáci se snažili pohledem na kožešinu a paroží určit, ze kterého zvířete pochází. Akce se vydařila, žáci si odváželi nové poznatky o karvinském zámku. Snad tam opět jednou zamíříme.

Fotogalerie


 

Ptáčci

Fotogalerie


 

Stavíme a stavíme

Fotogalerie


 

Jarní inspirace

Fotogalerie


 

Velikonoce jsou za dveřmi

Fotogalerie


 

Kuřátka

Fotogalerie


 

Příprava na Velikonoce

Fotogalerie


 

Zajíček na kliku

Fotogalerie


 

Výprava s velikonočním zajíčkem

Kam se to ti malí žáci ze školní družiny z budovy Pod Zvonek vypravili? Zamířili jsme do Karviné, kde se nachází dětem určen Prckův ráj. O zajíčcích se praví, že jsou skotačiví a hraví. Proto Prckův ráj, kde si žáci školní družiny dokonale vyhráli, zaskotačili, zasoutěžili a vydováděli se. Nejen dokazovali svou obratnost v prolézacím bludišti, ale museli prokázat znalosti při nástěnných hlavolamech. Někteří z žáků se chopili malých autíček a začali zkoušet své řidičské umění, jiní zamířili na trampolínu, hravější zasedli před dětský soutěžní automat. Hodina nám utekla velmi rychle. A co bylo ještě vynikající? Bylo zde dovoleno výskat, křičet, namáhat hlasivky, juchat, nikdo nebyl okřiknut. Prostě dětský ráj. Zase tady někdy zamíříme. Výpravu jsme spojili s procházkou centrem Karviné, abychom aspoň z části poznali město, které není od nás tak vzdáleno.

Fotogalerie


 

Ozdobné plůtky

Fotogalerie


 

Velikonoční dílny

Fotogalerie


 

Ptáčci a motýlci z filcu

Fotogalerie


 

Tulipánová přání

Fotogalerie


 

Vynálezy a objevy ve Frýdku-Místku

 

Tak jsme si s žáky ze školní družiny z budovy Pod Zvonek vyjeli ve čtvrtek 22. února do Frýdku-Místku, kde jsme namířili své kroky do obchodního centra FRÝDA. Tam totiž nyní vrcholí putovní výstava "Vynálezy a objevy", která byla k vidění v obchodním centru jen pouhý měsíc. Návštěva stála opravdu zato. U vchodu nás vítal robot, no možná to je prototyp umělé inteligence. Hochy zaujaly ihned elektrické pokusy, kde bylo možné vyvolat výboj elektrickým proudem vzájemným dotykem na interaktivní skleněnou velkoobjemovou žárovku. Hoši nadšeně zkoušeli různé barvy elektrického proudu a zvuky. Někteří odvážní si vlezli do prototypu ponorky a jako správní námořníci se snažili rozhýbat ploutve. Bez povšimnutí nezůstaly ani kresby známého badatele, malíře, básníka, sochaře Leonarda da Vinciho. Objevili jsme tam "jarmilky" v nadměrném měřítku a k tomu džíny, které pokořily svět i sarkofág z bájného Egyptu. Výstava byla poučná i zábavná současně, žáci se dověděli spoustu nových věcí.

Fotogalerie


 

Krajské muzeum hasičů Ostrava

V pátek 16. února se žáci ze školní družiny vydali vlakem do Ostravy, kde je čekala prohlídka krajského muzea hasičů. Muzeem nás provázel bývalý profesionální hasič, který věděl hodně věcí z historie i ze současnosti. Viděli jsme slavnostní uniformy hasičů z 19. století, chtěli jsme si sáhnout na šavle, které byly součástí slavnostních uniforem. Dozvěděli jsme se, že přilbice byly zdobené podle toho, zda se jednalo obyčejného hasiče nebo o jeho velitele. K vidění byly i makety zásahů, kupř. u smutné události v srpnu 2008, kdy se zřítil most ve Studénce na projíždějící rychlík. Všichni jsme si vyzkoušeli svou sílu při roztáčení hasičské sirény, která vždy oznamuje požár. V horním poschodí muzea si žáci mohli zahrát na maketě velínu záchranného systému, kdy přijímali hlášení o události, kam je nutné vyslat hasičskou jednotku. Po úzkých točitých schodech jsme sešli dolů do přízemí, kde v prostorné hale jsou k vidění zásahové vozy současných hasičů, vytahovací rampy pro osoby z podzemí, závěsné systémy ke spouštění zachráněných osob. Je tady k vidění i nainstalovaná dopravní nehoda se zraněním. Žáci si zkusili slanění po tyči. Zážitkem bylo vyzkoušet si čerpání vody do starých stříkaček a sezení ve stařičké Pragovce, která kdysi vozívala hasiče k zásahu. Tak, snad zas jednou kroky žáků budou moci opět zamířit na toto zajímavé místo.

Fotogalerie


 

Masky

Fotogalerie


 

Méďové

Fotogalerie


 

Valentýnky

Fotogalerie


 

Výprava za sněhem

Fotogalerie


 

Kalendář

Fotogalerie


 

Stopování v Rakovci

Fotogalerie


 

Legrácky

Fotogalerie


 

Dáváme první pomoc 

Copak se to dnes dělo v prostorách školní družiny na budově Pod Zvonek? Hráli jsme si na záchranáře. Paní Jaroslava Bulejková, pracovnice Oblastního spolku Českého Červeného kříže z Karviné, nám s vtipem více jak hodinu ukazovala, jak lze poskytnout první pomoc. A žáci školní družiny uměli dobře reagovat, správně odpovídali na dotazy, které paní Jaroslava kladla při názorných ukázkách různých poranění. Během maskování se uměle vytvořila řada modřin, řezné rány na rukou, poranění hlavy i zabodnutý střep v dlani. Žákům se následně ukazovalo, co udělat, kam zavolat, i když by záchranu poskytovalo jen malé dítě. Hodina ukázky první pomoci nám rychle utekla. Vyzkoušeli jsme si i oživování neboli resuscitaci na připravené figuríně. Bylo vidět, že přece jen něco žáčci ze školní družiny umí. Dokázali by pomoci člověku v bezvědomí. A to byl účel zábavně - naučného odpoledne s pracovnicí Červeného kříže.

Fotogalerie

Fotogalerie


 

Vtipné soutěže

Fotogalerie


 

Kontrastní domečky

Fotogalerie


 

Novoroční přání

Fotogalerie


 

Malí architekti

Fotogalerie


 

Radost v pohybu

Fotogalerie


 

Ranní ptáčata

Fotogalerie


 

Přání a vločky z korálků

Fotogalerie


 

Živý Betlém Třinec 

Tak jsme se s žáky školní družiny vydali v pátek 15. prosince do nedalekého Třince k muzeu. Čekalo tam nejen překvapení v podobě živé velbloudí slečny, ale spousta věcí k vyrábění vánočních ozdůbek, a nejen to. Žáci se nejdříve rozběhli k výběhům se živými zvířaty. To bylo radosti, že si mohli pohladit lamy, velbloudici, kůzlata, telátka i ovečky. Ti šikovní si hned vyzkoušeli, zda umí "ulovit" na udici barevnou rybičku, ale nešlo to tak lehce, jak si mysleli. Ve velkém stanu čekaly stoly se spoustou věcí nutných k výrobě vánočních ozdob. Děvčata hned usedla ke stolu, kde se vyráběla nádherná vánoční přání. Malí žáci se rozběhli zdobit perníčky, velcí vyzkoušeli domácí skořicové oplatky a trubičky. Všichni si stihli vyrobit vánoční přání, ozdobit mnoho perníčků, z nichž většina skončila hned v žaludcích. K autobusu jsme si pak opatrně nesli vánoční svícny a ozdoby z chvojí. Někteří si vyzkoušeli svou sílu u místního kováře- zkusili si vykovat hřebík. Bylo toho hodně k vidění, odjížděli jsme s přáním, že za rok se opět do Třince vydáme.

Fotogalerie


 

Vánoční dílny Třinec

Fotogalerie


 

Vánoční svícny a andělé

Fotogalerie


 

Čertí rojení


A je to tady, v pátek 8. prosince nastalo na školní budově Pod Zvonek čertí rojení. Co si můžete pod tímto názvem představit? Houf žáčků, veselé sportovní soutěže, nesmírný křik při povzbuzování členů soutěžních družstev. Tělocvična se doslova "otřásala v základech". Žáci byli rozděleni do čtyř soutěžních družstev, vrchní čert Lucifer v podání malého žáka Matyáše Drapy zahájil soutěžní klání svým pekelným trojzubcem a už to mohlo začít. Vyzkoušeli jsme, jak umí čertíci uchránit před vodou své ocásky, a to tak, že se nesměli dotknout podlahy, mohli stoupnout pouze na připravené noviny. Své čertí růžky si museli obrousit postrkáváním pěnového míčku hlavou do cíle. Závěrem pak byl úžasný úprk s tenisovým míčkem mezi koleny. Žáci povzbuzovali tak hlasitě, že až okna „ řinčela“. Už se těšíme na další společné sportovní klání, což bude švindlový král a královna v tělocvičně  budovy Slovenská.

Fotogalerie


 

Zvonečky z příze

Fotogalerie


 

Korálkománie

Fotogalerie


 

Vánoční výstava na Úvoze

Vyjeli jsme se žáky školní družiny na vánoční výstavu, kterou lze shlédnout ještě do neděle 10. prosince na ulici Úvoz v jednom z rodinných domů. Oči přecházely, nevěděli jsme, kam dřív nasměrovat naše kroky. Vánoční výstava je umístěna v přízemí velkého rodinného domu, vše je orientováno v duchu českých Vánoc, na vánočních stromech ozdoby ze slámy a sušeného ovoce, dřevěné betlémy, perníkové výtvory, spousty perníkových kaprů ve vaně pod stromečkem, starodávná pec s patchworkovou dekou, andílci z krajek, malované vánoční koule – všude ta ručně vyráběná nádhera. Protože jsme žáci zvědaví, tak jsme se zeptali, jestli náhodou nepojedou přítomné výtvarnice příští týden do Třince k muzeu. Protože budou i na těchto vánočních dílnách, už se všichni těší, že si budou moci vyrobit za týden nějakou svíčku ze včelího vosku, ozdobit perníček či namalovat přáníčko. Ani dnes žáci neodcházeli s prázdnou, koupili maminkám malované vánoční perníčky, které určitě udělají doma radost. 

Fotogalerie


 

Tančíme a zpíváme

Fotogalerie


 

Zvonečky z příze

Fotogalerie


 

Malířské talenty

Fotogalerie


 

Ozdoby na školní vánoční strom

Fotogalerie


 

Ranní družina

Fotogalerie


 

Malí návrháři

Fotogalerie


 

Zdravý životní styl-džudo

Patří džudo ke zdravému životnímu stylu? Zcela určitě ano. Žáci z naší školní družiny se o tom utvrdili při návštěvě tréninku džuda pod vedením jeho trenéra pana Luboše Wijackého. Dozvěděli se mnoho zajímavostí z historie vzniku tohoto obranného sportu, o možnostech účinné obrany s použitím chvatů. Svěřenci pana trenéra Wijackého musí prokázat mrštnost, vytrvalost, postřeh, sebeovládání. Zdravý životní styl, to je také umět ochránit sama sebe, umět pomoci druhým, a to džudo plní. Trénovat džudo, to je vstát od počítače a podstoupit velmi tvrdý trénink. Našim žákům byly předvedeny i prvky sebeobrany, které mohou nápomoci slabšímu dítěti odvrátit útok silnějšího útočníka. Žáci si mohli vyzkoušet chvaty a byla to legrační podívaná.

 

Fotogalerie


 

Zkoušíme kulečník

Fotogalerie


 

Drakiáda

V pátek 3. 11. nás navštívily dvě oddělení školní družiny z budovy Pod Zvonek. Společně jsme si užili krásného počasí, při pouštění draků. Děti si ve školní družině draky vyrobily samy, některé si draka přinesly z domu. Akce se dětem líbila, i když vítr nefoukal podle našich představ.   

Fotogalerie

Fotogalerie

Fotogalerie


 

Fotbaloví šampioni

Fotogalerie


 

Strašidýlka z dýní

 Fotogalerie


 

Duchové

Každé dítě od svého raného dětství rádo maluje, či kreslí. Jakmile udrží v ruce tužku, pastelku nebo jakýkoliv jiný předmět, kterým se dá kreslit, hned vyhledává plochu, na kterou by ztvárnilo své výtvarné představy. Čím je plocha pro výtvarnou tvorbu prostornější, tím je jeho radost větší. Proto žáci všech oddělení školní družiny využili nádherného babího léta a sešli se společně v atriu ZŠ budovy Pod Zvonek, kde na společné akci nazvané „Den duchů“ kreslili křídou na asfalt. Ihned po příchodu a rozdělení do skupinek se začalo pilně kreslit. V atriu se během pár minut objevili duchové, strašidla i strašidelné zámky. Společná akce se vydařila a již se všichni těší na další, které budou následovat.

Fotogalerie

Fotogalerie


 

Hasičské muzeum pana Jendrišáka

 Že u nás nic takového není? Ale je, sice je to velmi malé soukromé muzeum pana Jendrišáka, ale můžete jej navštívit na ul. Ostravská, v prostorách nacházejících se pod restaurací "U mlýna". My jsme se se žáky školní družiny rozhodli nakouknout do tajů tohoto malého muzea 19. října. Celý prostor hasičského muzea je zcela zaplněn, uprostřed vévodí hasičská starobylá stříkačka, kterou kdysi pradávno museli tánout koníčci. Pan Jendrišák dovolil každému stoupnout si na kozlík, uchopit opratě, vyzkoušet si, co to obnáší jet na takové stříkačce. Vše bylo jen "jako", to dá rozum, ale kluci i dívky se vyřádili. Bylo nutné, jak jinak, vyzkoušet všechny druhy hasičských přileb, dýchacích přístrojů, které pan Jendrišák, jeden z bývalých dobrovolných českotěšínských hasičů, nashromáždil do svých sbírek. Sloužíval v jednotce dobrovolných hasičů Český Těšín-město. Malé žáčky zaujalo elektrické autíčko, mohli si jej osobně vyzkoušet. Po zapnutí motoru mohla okružní jízda kolem hasičské stříkačky začít. Okoukli jsme vystavenou výstroj člena dobrovolných hasičů, mrkli na modely hasičských autíček. Všem oči přecházely ze spousty magnetek, pexes s hasičskou tématikou, nálepek i kvartet. Naše letošní výpravy školní družiny byly tímto zahájeny.

Fotogalerie


 

Variace z kaštánků

Fotogalerie


 

Růže z javorových listů

Fotogalerie


 

Kohoutí zápasy

Fotogalerie


 

Drátkovaná srdce

Fotogalerie


 

Nový školní rok v družině

Fotogalerie 

Navlékání korálků

Fotogalerie


 

Švihadlový král

Fotogalerie


 

Pěchotní srub Bohumín

V pátek 9. června navštívili žáci školní družiny z budovy Pod Zvonek samostatný pěchotní srub MO - S5 "Na trati" v Bohumíně. Vlak, autobus a 700 metrů pěší chůze polem nás dovedly k vojenskému objektu, na který žáci udiveně koukali. Byli překvapeni jeho rozlehlostí i dobrým stavem. O bunkr se starají členové Klubu vojenské historie Bohumín. Ti nás také provázeli objektem, podali nám podrobný výklad všeho, co jsme ve srubu neboli bunkru uviděli. Dovolili nám prohlédnout si ubikace tehdejší osádky, spižírnu, místnost s bednami munice, místnost pro spojovatele, střílny, prostě vše, co zde bylo k vidění. V bunkru jsou nainstalovány protitankové pušky, nacházejí se v pozici tak, aby vojáci byli schopni účinně bránit vojenský objekt. Dozvěděli jsme se i mnoho zajímavostí. Co nám ale zvláště utkvělo v paměti, byla doba, za kterou tehdejší dělníci bunkr postavili, jelikož šířka stěn je neuvěřitelných 2,7 metrů. Ani se nechce věřit tomu, že tato stavba trvala pouhých 14 dní. Výlet se vydařil, počasí nám přálo i při zpáteční cestě, kdy jsme pěšky prošli celý Bohumín až k vlakovému nádraží. Zase se jednou k bunkru určitě vypravíme.

Fotogalerie


 

Záložka do knihy

Fotogalerie


 

Družina má ráda pohyb

Fotogalerie


 

Pejsci

Fotogalerie


 

Velryby

Fotogalerie


 

Velké květiny

Fotogalerie


 

Ptáčci na kolíčku

Fotogaler