Kontakt

Základní škola a mateřská škola Český Těšín Pod Zvonek, příspěvková organizace
Pod Zvonek 1835
737 01 Český Těšín

tel. : 558 741 950
e-mail : info@podzvonek.cz

datová schránka: ID msexkkh

 

Aktivity Pod Zvonek

Kalendář

Fotogalerie


 

Stopování v Rakovci

Fotogalerie


 

Legrácky

Fotogalerie


 

Dáváme první pomoc 

Copak se to dnes dělo v prostorách školní družiny na budově Pod Zvonek? Hráli jsme si na záchranáře. Paní Jaroslava Bulejková, pracovnice Oblastního spolku Českého Červeného kříže z Karviné, nám s vtipem více jak hodinu ukazovala, jak lze poskytnout první pomoc. A žáci školní družiny uměli dobře reagovat, správně odpovídali na dotazy, které paní Jaroslava kladla při názorných ukázkách různých poranění. Během maskování se uměle vytvořila řada modřin, řezné rány na rukou, poranění hlavy i zabodnutý střep v dlani. Žákům se následně ukazovalo, co udělat, kam zavolat, i když by záchranu poskytovalo jen malé dítě. Hodina ukázky první pomoci nám rychle utekla. Vyzkoušeli jsme si i oživování neboli resuscitaci na připravené figuríně. Bylo vidět, že přece jen něco žáčci ze školní družiny umí. Dokázali by pomoci člověku v bezvědomí. A to byl účel zábavně - naučného odpoledne s pracovnicí Červeného kříže.

Fotogalerie

Fotogalerie


 

Vtipné soutěže

Fotogalerie


 

Kontrastní domečky

Fotogalerie


 

Novoroční přání

Fotogalerie


 

Malí architekti

Fotogalerie


 

Radost v pohybu

Fotogalerie


 

Ranní ptáčata

Fotogalerie


 

Přání a vločky z korálků

Fotogalerie


 

Živý Betlém Třinec 

Tak jsme se s žáky školní družiny vydali v pátek 15. prosince do nedalekého Třince k muzeu. Čekalo tam nejen překvapení v podobě živé velbloudí slečny, ale spousta věcí k vyrábění vánočních ozdůbek, a nejen to. Žáci se nejdříve rozběhli k výběhům se živými zvířaty. To bylo radosti, že si mohli pohladit lamy, velbloudici, kůzlata, telátka i ovečky. Ti šikovní si hned vyzkoušeli, zda umí "ulovit" na udici barevnou rybičku, ale nešlo to tak lehce, jak si mysleli. Ve velkém stanu čekaly stoly se spoustou věcí nutných k výrobě vánočních ozdob. Děvčata hned usedla ke stolu, kde se vyráběla nádherná vánoční přání. Malí žáci se rozběhli zdobit perníčky, velcí vyzkoušeli domácí skořicové oplatky a trubičky. Všichni si stihli vyrobit vánoční přání, ozdobit mnoho perníčků, z nichž většina skončila hned v žaludcích. K autobusu jsme si pak opatrně nesli vánoční svícny a ozdoby z chvojí. Někteří si vyzkoušeli svou sílu u místního kováře- zkusili si vykovat hřebík. Bylo toho hodně k vidění, odjížděli jsme s přáním, že za rok se opět do Třince vydáme.

Fotogalerie


 

Vánoční dílny Třinec

Fotogalerie


 

Vánoční svícny a andělé

Fotogalerie


 

Čertí rojení


A je to tady, v pátek 8. prosince nastalo na školní budově Pod Zvonek čertí rojení. Co si můžete pod tímto názvem představit? Houf žáčků, veselé sportovní soutěže, nesmírný křik při povzbuzování členů soutěžních družstev. Tělocvična se doslova "otřásala v základech". Žáci byli rozděleni do čtyř soutěžních družstev, vrchní čert Lucifer v podání malého žáka Matyáše Drapy zahájil soutěžní klání svým pekelným trojzubcem a už to mohlo začít. Vyzkoušeli jsme, jak umí čertíci uchránit před vodou své ocásky, a to tak, že se nesměli dotknout podlahy, mohli stoupnout pouze na připravené noviny. Své čertí růžky si museli obrousit postrkáváním pěnového míčku hlavou do cíle. Závěrem pak byl úžasný úprk s tenisovým míčkem mezi koleny. Žáci povzbuzovali tak hlasitě, že až okna „ řinčela“. Už se těšíme na další společné sportovní klání, což bude švindlový král a královna v tělocvičně  budovy Slovenská.

Fotogalerie


 

Zvonečky z příze

Fotogalerie


 

Korálkománie

Fotogalerie


 

Vánoční výstava na Úvoze

Vyjeli jsme se žáky školní družiny na vánoční výstavu, kterou lze shlédnout ještě do neděle 10. prosince na ulici Úvoz v jednom z rodinných domů. Oči přecházely, nevěděli jsme, kam dřív nasměrovat naše kroky. Vánoční výstava je umístěna v přízemí velkého rodinného domu, vše je orientováno v duchu českých Vánoc, na vánočních stromech ozdoby ze slámy a sušeného ovoce, dřevěné betlémy, perníkové výtvory, spousty perníkových kaprů ve vaně pod stromečkem, starodávná pec s patchworkovou dekou, andílci z krajek, malované vánoční koule – všude ta ručně vyráběná nádhera. Protože jsme žáci zvědaví, tak jsme se zeptali, jestli náhodou nepojedou přítomné výtvarnice příští týden do Třince k muzeu. Protože budou i na těchto vánočních dílnách, už se všichni těší, že si budou moci vyrobit za týden nějakou svíčku ze včelího vosku, ozdobit perníček či namalovat přáníčko. Ani dnes žáci neodcházeli s prázdnou, koupili maminkám malované vánoční perníčky, které určitě udělají doma radost. 

Fotogalerie


 

Tančíme a zpíváme

Fotogalerie


 

Zvonečky z příze

Fotogalerie


 

Malířské talenty

Fotogalerie


 

Ozdoby na školní vánoční strom

Fotogalerie


 

Ranní družina

Fotogalerie


 

Malí návrháři

Fotogalerie


 

Zdravý životní styl-džudo

Patří džudo ke zdravému životnímu stylu? Zcela určitě ano. Žáci z naší školní družiny se o tom utvrdili při návštěvě tréninku džuda pod vedením jeho trenéra pana Luboše Wijackého. Dozvěděli se mnoho zajímavostí z historie vzniku tohoto obranného sportu, o možnostech účinné obrany s použitím chvatů. Svěřenci pana trenéra Wijackého musí prokázat mrštnost, vytrvalost, postřeh, sebeovládání. Zdravý životní styl, to je také umět ochránit sama sebe, umět pomoci druhým, a to džudo plní. Trénovat džudo, to je vstát od počítače a podstoupit velmi tvrdý trénink. Našim žákům byly předvedeny i prvky sebeobrany, které mohou nápomoci slabšímu dítěti odvrátit útok silnějšího útočníka. Žáci si mohli vyzkoušet chvaty a byla to legrační podívaná.

 

Fotogalerie


 

Zkoušíme kulečník

Fotogalerie


 

Drakiáda

V pátek 3. 11. nás navštívily dvě oddělení školní družiny z budovy Pod Zvonek. Společně jsme si užili krásného počasí, při pouštění draků. Děti si ve školní družině draky vyrobily samy, některé si draka přinesly z domu. Akce se dětem líbila, i když vítr nefoukal podle našich představ.   

Fotogalerie

Fotogalerie

Fotogalerie


 

Fotbaloví šampioni

Fotogalerie


 

Strašidýlka z dýní

 Fotogalerie


 

Duchové

Každé dítě od svého raného dětství rádo maluje, či kreslí. Jakmile udrží v ruce tužku, pastelku nebo jakýkoliv jiný předmět, kterým se dá kreslit, hned vyhledává plochu, na kterou by ztvárnilo své výtvarné představy. Čím je plocha pro výtvarnou tvorbu prostornější, tím je jeho radost větší. Proto žáci všech oddělení školní družiny využili nádherného babího léta a sešli se společně v atriu ZŠ budovy Pod Zvonek, kde na společné akci nazvané „Den duchů“ kreslili křídou na asfalt. Ihned po příchodu a rozdělení do skupinek se začalo pilně kreslit. V atriu se během pár minut objevili duchové, strašidla i strašidelné zámky. Společná akce se vydařila a již se všichni těší na další, které budou následovat.

Fotogalerie

Fotogalerie


 

Hasičské muzeum pana Jendrišáka

 Že u nás nic takového není? Ale je, sice je to velmi malé soukromé muzeum pana Jendrišáka, ale můžete jej navštívit na ul. Ostravská, v prostorách nacházejících se pod restaurací "U mlýna". My jsme se se žáky školní družiny rozhodli nakouknout do tajů tohoto malého muzea 19. října. Celý prostor hasičského muzea je zcela zaplněn, uprostřed vévodí hasičská starobylá stříkačka, kterou kdysi pradávno museli tánout koníčci. Pan Jendrišák dovolil každému stoupnout si na kozlík, uchopit opratě, vyzkoušet si, co to obnáší jet na takové stříkačce. Vše bylo jen "jako", to dá rozum, ale kluci i dívky se vyřádili. Bylo nutné, jak jinak, vyzkoušet všechny druhy hasičských přileb, dýchacích přístrojů, které pan Jendrišák, jeden z bývalých dobrovolných českotěšínských hasičů, nashromáždil do svých sbírek. Sloužíval v jednotce dobrovolných hasičů Český Těšín-město. Malé žáčky zaujalo elektrické autíčko, mohli si jej osobně vyzkoušet. Po zapnutí motoru mohla okružní jízda kolem hasičské stříkačky začít. Okoukli jsme vystavenou výstroj člena dobrovolných hasičů, mrkli na modely hasičských autíček. Všem oči přecházely ze spousty magnetek, pexes s hasičskou tématikou, nálepek i kvartet. Naše letošní výpravy školní družiny byly tímto zahájeny.

Fotogalerie


 

Variace z kaštánků

Fotogalerie


 

Růže z javorových listů

Fotogalerie


 

Kohoutí zápasy

Fotogalerie


 

Drátkovaná srdce

Fotogalerie


 

Nový školní rok v družině

Fotogalerie 

Navlékání korálků

Fotogalerie


 

Švihadlový král

Fotogalerie


 

Pěchotní srub Bohumín

V pátek 9. června navštívili žáci školní družiny z budovy Pod Zvonek samostatný pěchotní srub MO - S5 "Na trati" v Bohumíně. Vlak, autobus a 700 metrů pěší chůze polem nás dovedly k vojenskému objektu, na který žáci udiveně koukali. Byli překvapeni jeho rozlehlostí i dobrým stavem. O bunkr se starají členové Klubu vojenské historie Bohumín. Ti nás také provázeli objektem, podali nám podrobný výklad všeho, co jsme ve srubu neboli bunkru uviděli. Dovolili nám prohlédnout si ubikace tehdejší osádky, spižírnu, místnost s bednami munice, místnost pro spojovatele, střílny, prostě vše, co zde bylo k vidění. V bunkru jsou nainstalovány protitankové pušky, nacházejí se v pozici tak, aby vojáci byli schopni účinně bránit vojenský objekt. Dozvěděli jsme se i mnoho zajímavostí. Co nám ale zvláště utkvělo v paměti, byla doba, za kterou tehdejší dělníci bunkr postavili, jelikož šířka stěn je neuvěřitelných 2,7 metrů. Ani se nechce věřit tomu, že tato stavba trvala pouhých 14 dní. Výlet se vydařil, počasí nám přálo i při zpáteční cestě, kdy jsme pěšky prošli celý Bohumín až k vlakovému nádraží. Zase se jednou k bunkru určitě vypravíme.

Fotogalerie


 

Záložka do knihy

Fotogalerie


 

Družina má ráda pohyb

Fotogalerie


 

Pejsci

Fotogalerie


 

Velryby

Fotogalerie


 

Velké květiny

Fotogalerie


 

Ptáčci na kolíčku

Fotogalerie


 

Den s IZS 

Copak to je? Po čtvrtečním odpoledni to už žáci ze školní družiny Pod Zvonek ví. Na zahradě u DDM Český Těšín se sjelo hned několik aut Městské policie Český Těšín, městských hasičů, státní Policie ČR, sanita Oblastního spolku Červeného kříže Karviná, dokonce se objevilo auto sloužící k převozu vězněných občanů. Paráda, kluci se drali do aut k volantům, mohli houkat, vyzkoušet všechny zvuky. Nechyběly soutěže ani veselé hry. Každý si mohl ohmatat výstroj těžkooděnců, dokonce si žáci mohli jednotlivé součásti výstroje i obléci. Hoši zářili, když viděli zbraně a mohli potěžkat škorpion neboli krátký samopal. V sanitě si zkusili změřit saturaci, prohlédli si defibrilátor, obsah zásahového batohu. Akce se vydařila po všech stránkách, pozvali jsme k nám do školní družiny příslušníka Policie ČR z obvodního oddělení Český Těšín, který naše pozvání přijal se slibem, že se podívá mezi nás ještě do konce letošního školního roku.

Fotogalerie


 

Dovádění na hřišti

Fotogalerie


 

Vše nám kvete

Fotogalerie


 

Maminkám k svátku

Fotogalerie


 

Kočičky

Fotogalerie


 

Kytičky a věnec z růží

Fotogalerie


 

Králíci z kelímku

Fotogalerie


 

Velikonoční vajíčka

Fotogalerie


 

Družina se baví

Fotogalerie


 

Králíčci na kliku

Fotogalerie


 

Kuřátka

Fotogalerie


 

Zvířátka z ponožek

Fotogalerie

Archeopark Chotěbuz

V pátek 24. března jsme využili pozvání maminky našeho žáka k návštěvě Archeoparku Chotěbuz. Po zdolání dvou poschodí jsme se všichni pohodlně usadili v učebně s malým výstavním sálem. Téma výstavy byl „Kufr“ – proto paní pracovnice muzea otevřela čtyři kufry originálů i replik věcí, které kdysi sloužily našim pravěkým předchůdcům. Držet v rukou pazourek vyrobený pravěkým lovcem mamutů, to se nevidí každý den. Opatrně jsme si předávali vzácné předměty z ruky do ruky. A stejně opatrně jsme zacházeli i s replikami nádob, které naši první zemědělci používali k uchovávání zrní a jiných plodů. Sledovali jsme pozorně vyprávění o životě pravěkých lovců, ale i pozdějších prvních zemědělců. Mohli jsme si osahat zbraně, nože, první sekyry, zkusili jsme si potěžkat meč i další zbraně z doby bronzové. Součástí besedy byly i interaktivní hry, kdy žáci zkoušeli pouhým hmatem rozeznat plodiny, rozpoznávali zvěř dle vyčiněné kožešiny. Domů jsme odjížděli plni dojmů a nových zážitků.
Návštěvu Archeoparku si zopakujeme zase na konci května, kdy si prohlédneme venkovní prostory slovanského hradiska.

Fotogalerie


 

Sférické kino


V úterý 7. března v kulturní místnosti čekalo na žáky navštěvující školní družinu překvapení. Vyrostl zde obrovský stan, ze kterého se ozývalo hučení vzduchu, stěny se strašidelně nadouvaly, ale žáci školní družiny si dodali odvahu a postupně vstupovali do ztemnělého prostoru. Každý se posadil na připravenou podložku a promítání filmu Polaris mohlo začít. Spolu s medvědem a jeho kamarádem tučňákem všichni létali v raketě kolem planety Země i dál do kosmu, až se některým z toho točila hlava. Po skončení promítání a zodpovězení všetečných otázek byli žáci obdarováni nálepkami a obrázkovými pravítky. Už teď se všichni těší, až se zase příště doprostřed stanu znovu posadí a účastní se dalšího poutavého promítání.

Fotogalerie


 

Košíčky a zlatý déšť

Fotogalerie


 

Květiny k MDŽ

Fotogalerie


 

Březnové golfové variace 

Fotogalerie

Fotogalerie


 

Barevný golf

Fotogalerie

Fotogalerie


 

My se nenudíme

Fotogalerie


 

Růžičky z obalů od vajec

Fotogalerie


 

Ranní dovádění

Fotogalerie


 

Třinec-Doktor Bolíto

Tak jsme si zase vyjeli do Třince podívat se na interaktivní výstavu lékařství.  A bylo doopravdy na co dívat, žáci si pořádně vyhráli. Ohmatávali skryté části těla, zkoumali svůj zrak, vyzkoušeli si, jak dlouhé je střevo. Všichni si nasadili lékařské pláště a stetoskopy a začali vyšetřovat nemocné. Po skončení prohlídky si sedli ke starému psacímu stroji a vyzkoušeli si napsat recept. Natálka Wronková a Jan Putnocký se pustili do rozkládání modelu lidského mozku. Jeho rozebrání trvalo krátkou dobu, ale složit jej zpět již bylo mnohem náročnější. Vytahovat orgány z modelu lidského těla pomáhali i ostatní družinoví žáci. K vidění byly i staré injekce, každý si vyzkoušel svůj zrak na kreslených testovacích obrázcích. Tato interaktivní výstava zcela splnila naše očekávání.

Také jsme si mohli prohlédnout i výstavu o historii Třince, kde nás zaujal historický přístroj k záchraně lidského života, který spíš připomínal něco ze scifi románů. Žáci si prohlédli i model jedné z našich bývalých zaoceánských nákladních lodí. Nechtěli věřit, že jsme kdysi měli své lodě.

Viděli jsme toho hodně a rádi se tam znovu vrátíme.

Fotogalerie


 

Třinecké muzeum

Fotogalerie


 

Méďové

Fotogalerie


 

Srdce a květiny kusudama

Fotogalerie


 

Květiny WindowArt

Fotogalerie


 

Hračičkové

Fotogalerie


 

Živý Betlém

Vyšlo nám to, počasí nám přálo - lehce mrzlo a bylo parádně. Těšili jsme se s dětmi, co vše v Třinci před muzeem uvidíme, co vše zažijeme. A že toho bylo letos dost a dost. Živý Betlém, kde zvířátka zajistila farma z Třince - Oldřichovic, našli jsme tam lamy, koně, kůzlátka, telátko, oslíky, ovečky. Děti měly možnost svézt se na oslících, což hned rády využily. Chodili mezi námi andělé na chůdách, rozdávaly se bonbonky za správné odpovědi na různé otázky o Vánocích. Pro děti bylo připraveno velké vánoční puzzle, což si děti rády vyzkoušely. No a ve velkém bílém stanu čekalo další překvapení, vánoční dílny. Tam bylo věcí! U některých stolů se zdobily perníčky, jinde se navlékaly korálky nebo vyráběly svíčky, malovaly se vánoční ozdoby, ochutnávaly vánoční oplatky a také se  zdobilo chvojí. Děti nevěděly, kam dřív, co by si dřív vyzkoušely. K autobusu všichni odcházeli se spoustou výrobků. Zněla vánoční hudba, ve stanech nás zahřívaly plynové lampy, ochutnávali jsme vánoční oplatky i perníčky, mohli jsme znovu projít i výstavu k výročí císaře Karla a prohlédnout si kostýmy z filmového muzikálu Noc na Karlštejně. Návštěva živého Betlému a vánočních dílen u muzea v Třinci se moc vydařila, už teď se těšíme na příští rok. Určitě pojedeme zase.

Fotogalerie


 

Vánoční dílny v Třinci

Fotogalerie


 

Vánoční puzzle

Fotogalerie


 

Zdobení jedlových větviček

Fotogalerie


 

Vyrábíme vánoční mlsání

Fotogalerie


 

Vánoční hvězdy

Fotogalerie


 

Družina v pohybu

Fotogalerie


 

Pečeme cukroví

Fotogalerie


 

Stromeček v oddělení

Fotogalerie


 

Ozdobné stromy

Fotogalerie


 

Vánoční tvoření v těšínském muzeu

Těšili jsme se s dětmi na akci v těšínském muzeu, ale že dopadneme jako vodníci, to by nás v životě nenapadlo. Ve středu 30. listopadu nasněžilo, říkali jsme si, to bude krásná cesta zasněženým chodníkem. No, byla to cesta přes kaluže menší i větší, protože od čtvrtečního rána 1. prosince místo sněžení nastalo kropení. Ouha, do těšínského muzea jsme došli se zásobami vod v našich botách, ale nevadilo nám to. Sesedli jsme se kolem stolů, paní kustodka muzea nastavila kamna na největší teplotu, no a mohlo se začít vyprávět, odkud vlastně ty Vánoce známe, co jsou to jesličky, proč je na adventním věnci zelené chvojí, proč dáváme čtyři svíčky. Povídali jsme si o věrozvěstech, žáci rychle a správně odpovídali na vtipné otázky. Nakonec si mohli vybrat námět na vánoční přání a prozkoumat zásoby lepidel, pastelek, samolepících hvězdiček a dalších ozdob. Uteklo to rychle, tak ještě uklidit ze stolů, přáníčka uschovat k paní vychovatelce, řádně se obléknout, pak už jen rozloučit se s paní kustodkou. Při cestě zpět jsme využili služeb místní hromadné dopravy, přece jen ty naše boty byly pořádně mokré. Domluvili jsme se na další návštěvě v těšínském muzeu, to už se budou blížit velikonoční svátky.

 

Fotogalerie


 

Čertíci se vyrojili

Fotogalerie


 

Zdobení stromečku

Fotogalerie


 

Zvonečky z příze

Fotogalerie


 

Sázení květiny Kalanchoe

Fotogalerie


 

Karlův most

Fotogalerie


 

Noc na Karlštejně

Fotogalerie


 

Doba císaře Karla

Žáci školní družiny z budovy Pod Zvonek vyjeli ve čtvrtek 24. listopadu okouknout všechny zajímavosti výstavy v třineckém muzeu, která je věnována památce jediného císaře, který kdysi nosíval i korunu českých králů. Oči nám přecházely údivem nad množstvím filmových kostýmů z natáčení filmu Noc na Karlštejně. Luštili jsme zábavný kvíz, hádali jsme rozdíly, nechali jsme si povyprávět paní kustodkou muzea vše o natáčení filmu, o hercích, kteří ztvárnili postavy dvořanů. Děti se dozvěděly hodně novinek o hradu Karlštejn, spousty zajímavostí bylo připraveno i v další výstavní síni, a to o Karlově mostu. Hoši se uvelebili v královském křesle, ostatní kolem nich na koberci a film o císaři Karlovi mohl začít. No a závěr naší návštěvy v třineckém muzeu, to teprve byla paráda. Žáci měli dovoleno prohrábnout šatník, vybrat si svou královskou korunu, přilbici či meč, mohli nasednout na ozdobeného koně, potěžkali v ruce korunovační klenoty, prostě jsme si zahráli na královskou družinu. Svedli jsme boj o Karlův most. Zvítězili všichni. Dostali jsme od paní kustodky zásobu omalovánek pro využití ve školní družině. A přijali jsme pozvání na prosincovou návštěvu, pojedeme se podívat na akci "Živý Betlém".

Fotogalerie


 

Maskování zranění

O čem tady budu psát? Za žáky školní družiny na budově Pod Zvonek zavítal jeden z členů Oblastního spolku Českého červeného kříže Karviná, pan Radim Lederer. Přijel hezky oblečen do uniformy záchranáře, to abychom věděli, že se bude opravdu ošetřovat. Připravil si veškeré kelímky s gelem, s barvičkami a začal maskování zranění. Naučil nás ošetřit poranění nosu - víme, co to je prakový obvaz. Žáci se dobrovolně hlásili jako figuranti různých zranění, která pak pan Radim ošetřil. Trpělivě vše potřebné vysvětlil a názorně ukázal. Z namaskovaného krvácivého zranění ruky šla až hrůza. Odpoledne se vydařilo a na závěr "vyrobil" pan Radim spousty modřin - každý z žáků měl hezkou modřinu pod okem, někteří měli "vyrobeny" i podlitiny. 
Už nám zase začala příprava k jarní soutěži hlídek malých zdravotníků, budeme muset letos vybírat nové členy, bude to těžká příprava.

Fotogalerie


 

Zahradní hrátky

Žáci školní družiny z budovy Pod Zvonek byli pozváni na zahradu manželů Kovářových k podzimním hrám. Nejen hry byly součástí více jak hodinového dovádění na rozlehlé zahradě nedaleko školní budovy. Současně všichni poznávali domácí zvířata, měli možnost vidět slepice, krůtu, morče, kachničky, kocoura i psa. Chlapci změřili své síly s děvčaty při přetahování lanem, prověřily se i znalosti matematiky při sčítání stromů a domácího zvířectva. Malé dívenky si zahrály v zahradním domečku, který byl obléhán i v červnu při naší první návštěvě. Žáci se při hrách dostatečně vydováděli. Všichni se loučili nejen s poděkováním za milé pozvání, ale také s příslibem - pokud bude letošní zima s dostatkem sněhu, přijdeme na zahradu ke Kovářovým znova, tentokrát postavit sněhové stavby.

Fotogalerie


 

Sovy

Fotogalerie


 

Opičky

Fotogalerie 


 

Bylo, nebylo - pověsti v těšínském muzeu

Bylo, nebylo… tak hezky se poslouchalo vyprávění pověstí našeho regionu v podání pracovnice těšínského muzea.
V prostorách výstavní síně paní kustodka vybrané žáky ze školní družiny Pod Zvonek seznámila s programem jejich návštěvy zdejšího muzea, pak hned následovalo její poutavé vyprávění pověstí o vzniku Těšína, o hodné „černé“ kněžně nebo o objevení uhlí – jemuž lidé říkali také „černé zlato“. Každý žák si pak sám vyrobil postavičku Krtečka, kterou si pyšně odnášel domů navlečenou na rukávě své bundy.
Už teď se všichni těší na 1. prosince – na vyprávění o mikulášských tradicích a výrobu postaviček Mikulášů i čertů.

Fotogalerie


 

Ranní výprava v družině

Fotogalerie


 

Malí stavitelé

Fotogalerie


 

Barevný golf 

Že nevíte, co je to barevný golf? Žáci školní družiny budovy Pod  Zvonek Vám rádi napoví. Je to tělocvična plná malých, barevně odlišených tenisových míčků, golfových holí z plastu, „odpaliště“ a terčů, které jsou cílem odpálených míčků. I když byli žáci rozděleni do dvou skupin, které se po hodině hry vystřídaly, bylo v tělocvičně hodně těsno. Hodina usilovného běhání a odpalování míčků do terčů dala každému zabrat. Golfové odpaly žáci nacvičovali pod dozorem trenérů GOLF RESORT Ropice. Tento den se všichni do sytosti vyběhali a nasmáli. Vznikla záplava fotografií, kde jsou k vidění žáci jen a jen v pohybu.

Fotogalerie


 

Obrázky z lékařských špachtlí

Fotogalerie


 

Prstoví medvídci

Fotogalerie


 

 Bavíme se v družině

Fotogalerie


 Horolezení 

Tak, máme to horolezení zdárně za sebou. A cože to bylo? Ve čtvrtek 15. září přijeli mezi děti školní družiny z budovy Pod Zvonek mladí kluci, zkušení horolezci s výstrojí i s umělou stěnou, na které si mohly děti zkusit pocity horolezce. Byla to paráda. Stěnu vztyčili do výše necelých osmi metrů, ale víte, co to je pro dítko sotva sedmileté? Mohu říci, že nejšikovnější byly dívky, z toho ta úplně nejrychlejší byla děvčátka sotva sedmiletá - Stela Kaletová, Zina Ella Magyarová, Kája Szmejková, Klárka Kaszperová, Vanessa Čonková. Nesmím zapomenout na trochu starší, neméně šikovné dívenky Klárku Skoupilovou, Káju Kycovou, Milušku Nixovou. No a kluci, ti také nebyli až tak špatní. Lukáš Skulina, Matěj Lederer, David Čonka, Pavel Matuszný či Matyáš Holub připomínali chvílemi pavouky, jak obratně stoupali nahoru jen s pomocí rukou. Samozřejmě, že jištění dětí bylo stoprocentní. Horolezecká stěna byla dovezena z RADAMOKu Ostrava, u dětí s postroji pomáhali mladí kluci, současní studenti vysokých škol. Dokonce jsme tam měli i první pomoc, jeden z mladých horolezců studuje na lékařské fakultě v Praze. K tomu připočtěte skvělé počasí, všechno nám hrálo "do noty". Pozvali jsme i rodiče, přišly se podívat babičky, fotilo se, smích byl slyšet do daleka.

Fotogalerie

Fotogalerie 2 

Zahradní párty

Další školní rok končí a jak se s ním lépe rozloučit, než dováděním na zahradě! Tento článek je současně obrovským poděkováním manželům Ivetě a Ladislavu Kovářovým, kteří nás pozvali na svou velkou zahradu. Pozvání jsme s velikými díky přijali a těšili jsme se na hry, dovádění pod kropicí hadicí, na všechna zvířátka, která tam uvidíme, na závodění a konečně také i na závěrečnou grilovačku párků. Byl to neskutečně veselý čtvrtek, sluníčko svítilo, hřálo z plna sil. Vůbec nám nevadila studená voda v sudu, naopak najednou se naplnily láhve vodou a začalo veliké nahánění po trávě a kropení. Výskaly dívky, kluci se schovávali do zahradního domečku, ale stejně to nevyhráli, pokropení je neminulo. Seznámili jsme se s papouškem Žako, tedy spíše s paní "papouškovou". Děti byly zvědavé na králíčky, koukly na krůtu, která pečovala, světe div se, o kuřátko. Mezi dětmi pobíhala fenka labradora, která se okamžitě stala miláčkem všech dětí. K duhu nám přišlo vonící pití s doma vyrobeným bezovým sirupem "paní domácí". Prostě, báječný závěr školního roku 2015-2016.

 

Fotogalerie


 

Filmové hvězdy - družinové děti v třineckém muzeu

 

Fotogalerie


 

Sedmero krkavců v Třinci

 Co Vám to připomíná? Jestli pohádku, tak hádáte správně. S dětmi ze školní družiny jsme vyrazili v pátek 17. června do třineckého muzea na pozoruhodnou výstavu nazvanou podle filmu reřisérky Alice Nellis Sedmero krkavců. A bylo se na co koukat. Nejdříve si děti posedaly hezky na koberec kolem královského trůnu, do kterého usedly dospělé osoby. A paní kustodka začala vyprávět o pohádce; o tom, kteří herci hráli, jak dlouho a těžce se šily přenádherné kostýmy pohádkových postav, kde všude a jak dlouho se natáčelo. Nikdo nevěřil, že film se točil skoro čtyři roky, a to kvůli mírné zimě ve Vysokých Tatrách. Paní režisérka požadovala do záběrů velkou zimu a závěje, no a protože zima na přelomu let  2013-2014 byla mírná, i ve Vysokých Tatrách chyběl sníh, tak se film dotáčel až další zimní sezonu. Taky jsme koukli na napodobeninu miminka do kolébky a paní kustodka vyprávěla, co s ním filmový štáb zažil při silniční kontrole. Poté jsme se rozdělili na tři družstva a zkusili si zasoutěžit ve skládání velkého puzzle s filmovými postavami. Těžké byly rozdíly, tady váhaly i naše nejstarší dívky Míša a Anička. No a největší legrace nastala ve zkušebně filmových kostýmů. To teprve byla legrace, chvíli tady byly královny, pak zas kluci coby králové. Jeden se oháněl kordem, druhý si zkoušel loveckou čapku, dívky střídaly klobouky. Prostě, výprava na závěr školního roku se dětem ze školní družiny vydařila. A v září pojedeme do Třince zase, to už se chystají dívky na interaktivní výstavu modelů panenek a česání.

Fotogalerie


 

Sluníčkový kolotoč

 

Fotogalerie


 

Veselá stopa

Fotogalerie


 

 Navlékání cereálií

Fotogalerie


 

Klobouky z papírových tácků

Fotogalerie


 

Okresní finále soutěže hlídek mladých zdravotníků

Nastal den „D“, 16. květen, kdy vyjela pětice žáků, dětí ze školní družiny, zabojovat o postup do krajského kola. Předem jsme sice věděli, že to bude těžké klání, ale chtěli jsme se pokusit o co nejlepší výsledek. V prostorách zahrady Červeného kříže Karviná bylo umístěno vše, co bylo zapotřebí k prověření znalostí a dovedností malých závodníků. No, těžké, velmi těžké bylo hned na stanovišti se zorientovat, zjistit, o jaké zranění jde a rozhodnout o postupu ošetření.

Rozhodčí byli nemilosrdní, rozhodovalo se o každém pohybu, o každém proneseném slovíčku. Namaskované zranění bylo velmi věrohodné, rozhodčí sledovali i rychlost, jakou se děti o postupu ošetření rozhodnou. Hlídka musela zvládnout ošetřit bezvědomí, nůž v těle, popáleninu, středně těžké krvácení, odřeninu při pádu, bylo nutné ukázat druhy transportu a zvládnout typy ovazu s pomocí trojcípého šátku. Klání bylo těžké, ale domů jsme odváželi velkou bronzovou trofej. Poděkování náleží velitelce hlídky Aničce Martynkové z 5. B, její spolužačce ze třídy Michaele Pilchové, Kateřině Baronové z 5. A, Pavlovi Bohatému ze 4. C a Pavlovi Matusznému ze 3. A. Všichni se o trofej zasloužili. Děvčata v příštím školním roce půjdou do soutěže už ve starší kategorii, k hochům musíme najít další šikovnou trojici.

 

Fotogalerie      


 

Maminkám k svátku

Fotogalerie


 

Soutěž hlídek mladých zdravotníků Karviná

Sešel se rok s rokem a my dnes opět vyráželi linkovým autobusem do Karviné. Od října se pilně připravovalo pět členů hlídky malých zdravotníků mladší kategorie na ošetření různých druhů zranění, snad stokrát se nacvičovala stabilizovaná poloha při bezvědomí. No, vyplatilo se to. Družstvo ve složení Anička Martynková, Kateřina Baronová, Michaela Pilchová, Pavel Bohatý a Pavel Matuszný udělali v pondělí 25. dubna vše pro vynikající výsledek. Být stříbrný, to je obrovský úspěch. Děti si to zasloužily. Chyby sice byly, ale napraví se. Mají dva týdny na přípravu pro finálový boj o postup do krajského kola. Opět je čeká popálenina, jednoduchá zlomenina, poranění kotníku, krvácení, bezvědomí. Abych pravdu řekla, netuším, co si zas na nás rozhodčí a maskér Červeného kříže Karviná vymyslí. Držte nám v pondělí 16. května pěsti, trochu štěstí budeme potřebovat.

Fotogalerie


 

Sférické kino

Tak za námi dojelo ve čtvrtek 21. dubna Sférické kino. Hmm, řeknete si, nějaké obyčejné kino. Ale není tomu tak. Museli jsme připravit prostornou místnost, aby se tam vešel stan o průměru pět metrů. Po chvilce uvažování padlo naše rozhodnutí na kulturní místnost. Jen bylo zapotřebí dát stranou všechny židle. Nic, co by se nedalo zvládnout, jsme šikovní, poradili jsme si. No a odpoledne dojel pán se spoustou věcí. Dalo mu to hodně práce, než všechny potřebné pomůcky k promítání dostal do kulturní místnosti. Každý, kdo šel kolem, nám pak říkal, že už se tam tyčí velký stan. Po obědě se všechny děti ze školní družiny na budově Pod Zvonek přesunuly do kulturní místnosti. Nejen, že stan stál, ale nadouval se a čekal, kdo se odváží jako první projít do ztemnělého prostoru. Vešlo se nás tam všech 33 přítomných dětí. Výprava do vesmírného prostoru s astronautem začala ... Hned na začátku jsme se ocitli v astronautově mozku, to bylo divení. Zažili jsme pocity startu, obrovského přetížení a změny činnosti srdce. Pocity dokonalé motolice v hlavě nastaly při sledování nácviku astronautů na přístroji zvaném centrifuga. Jelikož jsme byli hodní diváci, následovala navíc naučná pohádka o lidském těle, jak tam bílá krvinka bojuje se strašidélkem jménem Virák. Všechno jednou končí, skončilo i promítání, otevřeli jsme stan a pomalu se soukali ven.

Poděkovali jsme panu promítači a připoměli mu, že se má zase někdy u nás objevit.

Fotogalerie


 

Čáp na špejli

Fotogalerie


 

Ovazová technika

Fotogalerie


 

Šnek na špejli

Fotogalerie


 

Mini ZOO Dolní Žukov

 

Školní družina vyrazila na další ze svých výprav, tentokráte jsme zamířili nedaleko. Městskou dopravou jsme se nechali vyvézt nahoru na Dolní Žukov, odkud je hezký rozhled na celé městečko Český Těšín. Mini ZOO se nachází několik minut chůze od autobusové zastávky na konečné linky MHD č.3, je to vlastně rodinná farma Ruckých. První nás přivítal pštros, pobíhal radostně kolem plotu, zval dál. Jen co jsme vešli, hned jsme byli obklopeni zvířátky. Paní Rucká pozvala děti nejdříve k malým morčátkům, okoukli jsme holuby páví, hladili jsme kočky, okoukli štěně středoasijského pasteveckého plemene, no a pak hurá do ohrady za kozami a kůzlaty. Někteří odvážní si mohli podržet kůzle v náručí. Ve vedlejším výběhu jsme sledovali mladý párek lam. Prostě byli jsme obklopeni přírodou a bylo nám tam hezky. Majitelé rodinné farmy nám vyprávěli o chovu pštrosů, jak je zdravé pštrosí maso, čím se živí lamy a pštrosi, jakou potravu mají rády kozy s kůzlaty a co dávají morčatům. Závěr výpravy byl pod vládou deště. Ale nevadilo nám to, rozhodně se na farmu Ruckých podíváme znovu, můžeme dojet a opékat párečky, tak si určitě výpravu zopakujeme. Tímto chci manželům Ruckým za děti ze školní družiny ještě je